Memur ve Emekli Maaşlarında 2019 Yılı Zamları Ne Kadar Olacak?

Memur ve emekli maaşlarında 2019 yılında ne kadar zam yapılacak? Enflasyon rakamlarına dair yaşanan gelişmeler ışığında memur ve emekli maaşlarında yaşanması planlanan zam tutarlarına dair gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

EKONOMİ 13.11.2018, 01:43
Memur ve Emekli Maaşlarında 2019 Yılı Zamları Ne Kadar Olacak?

Ekonomide yaşanan gelişmeler neticesinde memur ve emekliler Ocak ayı zammı için gün sayıyorlar. 

Öyle ki enflasyon rakamlarının rekor seviyelere ulaşmasının ardından Memur Sendikaları ek zam talebinde bulunmak zorunda kalmışlardı. Peki ekonomide yaşanan gelişmeler ve enflasyonda oluşan yüksek rakam sonrası memur ve emekliler için ne kadar zam tahmin ediliyor.? İşte uzman değerlendirmeleri,

2019 YILI MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI ZAM TAHMİNLERİ

2019 yılının başlamasıyla memur ve emekli maaşlarında yaşanacak zamlara dair detaylar netleşmeye başladı. Bu kapsamda memur ve emekli maaşlarına yansıyacak ilk zam yüzde 4^lük toplu sözleşme zammı. Bu zamma ek olarak memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı tutarında zam yapılacak. Memur ve emekli maaşlarında yaşanması planlanan zammın enflasyon rakamlarına bağlı olmasından dolayı uzmanlar bu konuda ki tahminleri kamuoyu ile paylaştılar. Bu kapsamda yapılan ilk değerlendirme Merkez Bankasından geldi. Merkez Bankası'ndan yapılan enflasyon değerlendirmesinde yüzde 13.78'lik oran ön plana çıkıyor. 

Bu hesapla memur ve emekliler ocakta yüzde 12.32 zam alacak ve en düşük memur maaşı 3518 TL olacak. Memur ve emeklilerinin zam oranları toplu görüşmeler sonucu belirleniyor. Yani maaşları direkt enflasyona bağlı olarak artmıyor. Ancak bir önceki altı aylık enflasyon toplu görüşmelerde belirlenen oranı aşarsa, enflasyon farkı kadar ilave zam alıyorlar.

4 aylık enflasyonun yüzde 12.26 çıkmasıyla, memurlara ve memur emeklilerine yüzde 8.76 enflasyon farkı oluştu. Yani 4 aylık enflasyona göre memurların ve memur emeklilerinin ocak zammı yüzde 12.76 (yüzde 4 artış + yüzde 8.76 fark) çıktı. Kasım ve aralık enflasyonu sıfır bile çıksa bu oranlar kesinleşmiş oldu.4 aylık enflasyon oranına göre en düşük memur maaşı 3 bin 133 liradan 3 bin 532 liraya, en düşük emekli maaşı ise 2 bin 424 lira 19 kuruşa çıkıyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (9)
Yasaar safran 9 ay önce
Ortaokul mezunlarida bekçi olabilsin onlarda bu ulkenin vatandasi okumuslarida göruyoruz ne hainler cikiyor bu vatana bu millete sahip cikacak yurekli insanlara ihtiyaci var 15 tenbuz da tanklarin onune biz gariban anadolu cocuklari yattik gine olsa yine yatarim Allah devletimize milletimize zaval vermesin
Yusuf 9 ay önce
En az orta okul mezunu olsun bekçi alımı, ekmek yiyecek olan çok insan var tabi devletimiz imkan sağlarsa orta okul mezunları için çok iyi bir fırsat olabilceğini düşünüyoruz saygılarımla.
Midyat 9 ay önce
Alım ne zaman olur
Samet 9 ay önce
Lutfen ılkogretım mezunlarına sans verılsın sayın içişleri bakanımızdan rica ediyoruz bu şans insanın ayagına bir kere gelir yas sınırında esneme olursa en azından bir cok vatandaş ekmek yer rica ediyoruz bakanımızdan saygılarımla
İsmail 9 ay önce
Yaş sınırinin esnetilmesi lazim 35 sınırı olması lazım yeter ya.
celal 9 ay önce
Diyarbakır da alım varmı
Nakşiye Aydoğan 9 ay önce
Kayıtlar ne zaman ve nereden yapılıyor?Bence de İKAMETGAH İSTENMEMELİ!
Kamil 9 ay önce
Sayın süleyman soylu lütfen sesimizi duyun memzuniyet şartı ılkokul ve ortaokul olsun lütfen lütfen lütfen
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın