Memur ve Emeklilerin Ocak Ayı Zamlı Maaşları Belli Oldu

Memur ve Emeklilerin Ocak Ayı Zamlı Maaşları Belli Oldu

2017 yılı Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri ne kadar zamlı maaş alacaklar? Memur ve emeklilerin Ocak ayında ne kadar zamlı maaş alacakları belli oldu. İşte detaylar...

2017 yılı asgari ücret Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklandı. 2017 yılında geçerli olacak asgari ücret 1404 TL olarak belirlendi.

Bunun ardından TÜİK enflasyon verilerini açıkladı. Böylece memurların ve emeklilerin enflasyon zammı alıp almayacağı belli oldu.

TÜİK verilerine göre son altı aylık enflasyon 4,94 olarak açıklandı. Enflasyon verileri 5,0'ı geçmediğinden dolay memurların ve emeklilerin enflasyon zammı almayacakları belli oldu. 

Hürriyet Gazetesi yazarı Noyan Doğan'ın aktardıklarına göre, Yazı dizimizin ilk iki gününde SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zamlarını yayınladık. Sıra geldi, 3.3 milyonu çalışan, 2 milyonu da emekli olmak üzere 5.3 milyon memurun, 2017 zammına.

Bugünden itibaren kıdemine, derecesine ve hizmet yılına göre emekli memurların hem zam oranlarını hem de ek ödeme (vergi iadesi) dahil ellerine geçecek tutarı açıklayacağız. Önce 2016’da memur emeklileri ne zam aldı, 2017’nin Ocak ayında ne alacaklar kısaca değineyim.

GEÇEN SENEDEN DÜŞÜK
Hem çalışan hem de emekliler, iki yılda bir imzalanan toplu sözleşme gereği, ocak ve temmuz olmak üzere, senede iki kere zam alıyorlar. 2015’de yapılan toplu sözleşme çerçevesinde de 2016 ve 2017’de alınacak zam oranları belli. Sözleşme gereği, 2016’nın ocak ayında yüzde 6, temmuz ayında ise yüzde 5 zam alacaklar; 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa bu da maaşlara yansıtılacaktı.

Nitekim geçen senenin ocak ayında yüzde 6 zam ve yüzde 0.90 da enflasyon farkı ile birlikte yüzde 6.90 zam aldılar. Temmuz ayında ise enflasyon farkı oluşmadığı için maaşlara sadece toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 5’lik zam yansıdı. Böylece, 2016’de memur ve emeklileri toplamda 11.9 zam aldılar.

FARK OLMAYACAK
Gelelim, 2017 Ocak zammına. 2015’te yapılan toplu sözleşmeye göre bu yılın ocak ayında memur ve emeklilerinin zam oranı yüzde 3 olarak belirlenmişti. Yine toplu sözleşmeye göre de 2016’nın temmuz-aralık ayı enflasyonu yüzde 5’i aşarsa, fark alacaklardı. Enflasyon 4.73 olarak açıklandı. Hal böyle olunca da memur ve emeklileri açısından enflasyon farkı oluşmadı, ocak ayında sadece yüzde 3 zam alacaklar.

Böylece, en düşük memur emeklisinin maaşı, vergi iadesi hariç, 1751 liraya; en yüksek emekli maaşı da yine vergi iadesi hariç, 10 bin 700 liraya yükselecek.TABLOYU NASIL OKUYACAKSINIZ
Tablolarda, 4 kademinin 1. derecesi ve ek göstergesi 9000 ila 6000 arasındaki memurların 25 ve 30 hizmet yılına göre Ocak zamlı maaşları yer almaktadır. Aile yardım ödeneği hesaba dahil edilmemiştir. 

KAMUPERSONELİ.NET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler