Memur ve Memur Emeklisine Yapılacak Zam Belli Oluyor ! Yasal Sürecin Sonuna Gelindi

Memur ve Memur Emeklisine Yapılacak Zam Belli Oluyor ! Yasal Sürecin Sonuna Gelindi

3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren 5'inci Dönem Toplu Sözleşmesindeki zam kararı için yasal süre bugün doluyor. Bu bağlamda yapılacak olan zam tutarı açıklanacak. Memur zammına ilişkin hükümetin sın teklifi 4+4 olurken konfederasyonların teklifi ise 8+8 ile 8+7 olmuştu.

Memurlarla hükümet arasındaki sıkı pazarlıkta uzlaşma çıkmadı ve gözler Hakem Kuruluna çevrildi. Konu ile ilgili olarak hükümet ile memur sendikarları arasında zam görüşmelerine ilişkin 20 günlük yasal sürede anlaşma sağlanamadı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci bugün sona erecek. Söz konusu kurul görüşmelerini Sayıştay Başkanlığında sürdürüyor. Zam görüşmeleri kapsamında 3 milyon 200 bin memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi zammını ilgilendiren 5. Dönem Toplu Sözleşmesine dair karar bugün açıklanacak.

Açıkalnacak olan bu karar ile birlikte memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal hakları belirlenmiş olacak.

TEKLİFLER KABUL EDİLMEMİŞTİ

Memur ve memur emeklisine zam kapsamında hükümet, 16 Ağustos'ta Kamu İşveren Heyeti adına ilk zam teklifini açıklamıştı. 2020'nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı ayında yüzde 3, 2021'nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan bu teklif sendikalar tarafından kabul edilmemişti.. Bunun ardından hükümet tarafından 18 Ağustos'ta 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni bir teklif yapılmıştı. Bu teklif de Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından kabul edilmemişti. 

TALEPLER 8+7'DEN BAŞLADI

Toplu sözleşme masasında 11 hizmet kolunun tamamıyla yetkili konfederasyon olan Memur-Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu. 

Türkiye Kamu Sen tarafından da teklif verildi. Buna göre taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini istemişti.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler