Memura, taşerona, emekliye ve çalışanlara yılbaşı sürprizi

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle taşeron işçilerden, memurlara, öğretmenlerden, emeklilere kadar milyonlarca çalışana müjde gelecek. İşte çalışma hayatını yakından ilgilendiren o detaylar...

EKONOMİ 04.12.2016, 19:39 04.12.2016, 19:46
Memura, taşerona, emekliye ve çalışanlara yılbaşı sürprizi

1 Ocak 2017 tarihi itibariyle taşeron işçilerden, memurlara, öğretmenlerden, emeklilere kadar milyonlarca çalışana müjde gelecek. İşte çalışma hayatını yakından ilgilendiren o detaylar...

Otomatik bireysel emeklilik sistemi (BES) 2017 yılından itibaren başlayacak. Enflasyon zammıyla birlikte yeni yılda uygulanacak olan zam miktarı tüm memurların maaşını arttıracak. Ayrıca Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücretli çalışanlar için merakla beklenen rakamların kararını verecek. Emekliler promosyon alacak ve işsiz maaşında da artış yapılacak.

2017 MÜJDELERİNİN TÜM DETAYLARI

BES İLE İKİNCİ EMEKLİLİK ŞANSI


Türkiye'de çalışan ve 45 yaşın altındaki herkes Ocak ayı itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemi'ne katılacak. Otomatik katılım ile çalışanlardan 2 ay maaşlarının yüzde 3'ü kesilecek.

İsteyen sistemde kalıp bin lira yüzde 25 katkı ve emeklilikte % 5 ödeme gibi devlet desteklerinden yararlanacak. 10 yıl sonra 56 yaşında ikinci emeklilik gelecek.

EMEKLİLER PROMOSYONUNA KAVUŞUYOR

12 milyon emeklinin merakla beklediği promosyon Aralık ayı içerisinde çözüme kavuşturulacak. İlk ödemelerde Ocak ayı ile birlikte yapılacak. Emeklilere maaş aldıkları bankalar ödeme yapacak. Promosyonla ilgili açıklamayı Başbakan Binali Yıldırım yapacak.

ASGARİ ÜCRET ZAMLANIYOR


Aralık ayı boyunca asgari ücret pazarlıkları sürecek. Ocak ayı ile birlikte de çalışanların alacağı en az ücret ortaya çıkacak. Şu anda net 1.300 lira olan asgari ücret için 1.600 lira, 1.400 lira ve 1.350 lira olmak üzere üç ayrı teklif bulunuyor.

ENFLASYON ZAMMI MAAŞLARA YANSIYACAK

Yaklaşık 9 milyon işçi ve Bağ- Kur emeklisi Ocak ayında maaşlarında yaklaşık yüzde 3.73'lük zam görecek. Temmuz ayından bu yana oluşacak 6 aylık enflasyon emeklilerin maaşlarına zam olarak yansıtılacak. Ocak ayında maaşlar zamlı alınacak.

MEMUR VE EMEKLİSİNE YÜZDE 3 ZAM VERİLECEK


Milyonlarca memur ve memur emeklisi de Ocak ayında toplu sözleşmeden kaynaklanan ilk zamları olan yüzde 3 artışı alacak. İkinci zam ise Temmuz'da yüzde 4 olarak yapılacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ (AGİ) ARTACAK

Çalışanların medeni durum ve çocuk sayılarına göre aldıkları Asgari Geçim İndirimi miktarları da yeni asgari ücrete göre belirlenecek. Asgari ücretteki artış AGİ'ye yansıyacak. 1.600 TL'lik teklife göre bekar bir işçi ayda 152 lira alırken üç çocuklu bir işçi 243 lira alacak.

İŞSİZ MAAŞI ARTACAK


Asgari ücrete göre belirlenen işsizlik maaşı da Ocak ayı ile birlikte yeniden hesaplanacak. En düşük işsizlik maaşı brüt asgari ücretin yüzde 40'ı olurken en yüksek ödeme brüt asgari ücretin yüzde 80'i olacak.

TAŞERON İŞÇİLERE KADRO GELECEK

Yeni yılda en önemli düzenlemelerden birisi de taşeronların kadroya alınması ile ilgili olacak. 720 bin kamuda çalışan taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili yasa da Ocak'tan sonra gündeme gelecek.

30 yılı aşkın çalışan memurların ek ikramiyeleriyle ilgili düzenleme yeni yıldan önce çıkartılacak. Torba yasaya eklenecek bir madde ile 80 bin memur emeklisinin yüzü gülecek. Ödenecek ikramiyelerin toplam tutarının 3 milyar lirayı bulması da bekleniyor.

Kamupersoneli.net | ANKARA


Yorumlar (22)
Asgati 3 yıl önce
Asgari ücret kesin 1350 olur... daha ne beklersin..
Hamdi Reis 3 yıl önce
Biz asgari ücrete zam istemiyoruzki. asgari ücret 1300 kalsın agi yane eski adıyla vergi iadesi ayrı verilsin.
isimsiz 3 yıl önce
ne zamından bahsediyorsunuz ne çocuk maaşından biz daha 1300 zü görmedik aldıgımız arabamızla çalışıyoruz 1100 alıyoruz oda işten çıkarırlar konuşamıyoruz fakirin emeginden taşaronu besliyorlar nerde adelet nerde hak bizi bırakmışlar taşaronun eline kanımızı emiyorlar hele bi araştırın fakir ne kadar aylık alıyor yok soran bizde korkudan isim veremiyoruz çünkü işten çıkartılırız
mehmet 3 yıl önce
bizler taşeron firmada çalışırken askerlik görevimiz için tüm haklarımız saklı kalmak kaydıyla askere gittik kurum yerimize eleman almış askerlik dönüşü ise askere gitmeden önceki çalıştığımız kuruma müracaat ettik kurum yerimize eleman almış biz işsiz kaldık bizimde ailelerimiz var yeni çıkacak yasadan lütfen bizler içinde bir hak tanıyın.
Harun 3 yıl önce
Kimse ağlamasın koşa koşa oy veriyor halen savunanlar ağlasın.
mehmet 3 yıl önce
Bizler taşeron firmada teknik eleman olarak hizmet alımıyla çalışırken istifa edip askerlik görevimiz için tüm haklarımız saklı kalmak kaydıyla tazminatımızı almadan askere gittik, askerlik dönüşü ise askere gitmeden önceki çalıştığımız kuruma müracaat ettik kurum yerimize eleman almış biz işsiz kaldık bizimde ailelerimiz var eşimiz çocuklarımız ALLah rızası için yeni çıkacak yasadan lütfen bizler içinde bir hak tanıyın
isinsiz 3 yıl önce
Ya artik bu milletin sirtindan düşün asgari ücret e zammiş gelmeden herşeye zamgeldi burakin bu devlet ancak suriyeliye bakar kendi vatandaşına deyil adamlar caluşmadan kişi başı 900 lira aliyo garibim işci vergisuyle onlarin parasini ciksrtiyo burakin bu masalari artik cikartin at gözlüklerini
sevda 3 yıl önce
yapsa yapsalar asgari ücreti 1350 yaparlar devlet ten ne bekliyorsunuz ki verdikleri gibi geri alıyorlar asgari ücret üzeri alınca da 70 TL vergi parası kesiyorlar bu nasıl bi iştir söyler misiniz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın