20 Ekim 2019 Pazar 16:05
Memurların 2020 Yılı Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar? Saat Başı Fazla Çalışma Ücreti hakkında yeni gelişme

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi bilindiği gibi geçtiğimiz hafta ortasında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklanmıştı. Şimdi o tekliften derlenen bilgilerde milyonlarca memuru ilgilendiren fazla çalışma ücretlerinin ne kadar olacağı açıklığa kavuştu. Buna göre devlet memurlarının saat başına fazla mesai ücretleri, yeni yılda 13 kuruş artarak 2 lira 26 kuruşa yükselecek.

ŞOFÖRLER İÇİN AYRI TARİFE

Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ve makam  şoförlerine ayda 90 saati, genel müdürlüklerin merkez teşkilatlarında görevli  şoförlere de yeni yılda 60 saati geçmemek üzere 2,25 lira yerine 2,39 lira fazla  mesai ödenecek.

TOPLAM 450 SAATİ GEÇMEME ŞARTI

Her makam için aylık toplam 450 saati geçmemek kaydıyla kurul başkanı  (Bakanlıklar), genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, strateji geliştirme  başkanı, vali, general ve amiral rütbesini haiz olmak kaydıyla Genelkurmay  Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, kuvvet komutanlıkları ile Jandarma Genel  Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki daire başkanı ve daha üst  birimlerin yöneticileri, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarıyla çalışan  personel de yine ayda 90 saati geçmemek saat başına 2,39 lira fazla çalışma  ücreti alacak.

DİĞER FAZLA MESAİ ÜCRETLERİ

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne ve üniversitelere bağlı yurtlarda  görev yapan personelden gerçekleştirdikleri fazla çalışma karşılığında  kendilerine izin verilme imkanı bulunmayanlara da ayda 90 saati aşmamak kaydıyla  yeni yılda 2,26 lira ek çalışma ücreti ödemesi yapılacak.

Mesleki ve teknik eğitim bölgesinde yer alan meslek yüksekokullarıyla  ilişkilendirilen ve teknik ortaöğretim kurumlarında görev yapan Milli Eğitim  Bakanlığı idari personeline, yasal çalışma saatinin bitiminden sonra fiilen  yaptıkları fazla mesai için ayda 100 saati geçmemek kaydıyla saat başına 3,90  lira ödemede bulunulacak.

YURT İÇİ HARCIRAHLAR

Harcırah Kanunu uyarınca verilecek yurt içi gündelik ve tazminat  tutarları da belirlendi. Yeni yılda TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcılarına  ödenecek yurt içi gündelik tutarı 67,4 liradan, 73,25 liraya çıkacak.

ÜST BÜROKRATLAR

Mahkemesi Başkanı, bakanlar, Genelkurmay Başkanı,  milletvekilleri, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Sahil Güvenlik  Komutanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı, TBMM Genel Sekreteri,  orgeneraller, oramiraller, Yargıtay, Danıştay, Uyuşmazlık Mahkemesi ve Sayıştay  başkanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başsavcısı, Diyanet İşleri  ve Yükseköğretim Kurulu başkanlarının yurt içi gündeliği de 61,5 liradan 66,85  liraya yükselecek.

Yurt içi gündelik tutarı, ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olan  kadrolarda bulunan memurlar için 56,10 liraya çıkacak. En alt kademedeki memura  ise 42,15 lira ödenecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.