Memurların Alacağı Enflasyon Farkı Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 yılı Nisan ayı enflasyon rakamlarının belli olmasıyla beraber 4 aylık enflasyon sonrasında memurların alacağı enflasyon farkı kesinlik kazandı. Peki memurların farkı yüzde kaç olarak hesaplandı. Kamupersoneli.net olarak memurların alacakları enflasyon farkları hakkında detayları açıklıyoruz.

EKONOMİ 03.05.2018, 10:54 Kerim Solak
Memurların Alacağı Enflasyon Farkı Belli Oldu

Bilindiği gibi 3 Mayıs 2018 tarihinde (bugün) Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından saat 10:0'da açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla beraber 2018 yılının 4 aylık enflasyon ve yıllık enflasyon değerleri netlik kazandı.

2018 yılının ilk dört ayı içerisinde yüzde 1,87 olarak açıklanmıştı. Enflasyon 4 aydır artışa devam etmektedir ve ayrıca Mart ayı içerisinde yüzde 0,99'luk artış yaşanmış bununla berbaer 3 aylık enflasyon değeri yüzde 2,77 oranında sabitlenmişti.

Nisan ayının gelmesiyle beraber artışın yüzde 1,87 olması sebebiyle enflasyon yüzde 4,69 olarak kesinlik kazanmıştı. Memur maaşlarının enflasyon farklarının hesaplanmasına 2 ay kadar kısa bir süre kala fark belli oldu.

Memurlara Temmuz 2018'de verilecek enflasyon farkı için 2 aylık bir zaman kaldı.

Mayıs ve Haziran ayının enflasyn rakamlarının açıklanmasıyla beraber memurların kesin olarak yüzde kaç enflasyon zammı alacağı ise merak edilirken bu sorunun cevabı belli oldu.

4. dönem memurlarının toplu sözleşmelerinde ilk 6 aylık maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapıldığı biliniyor. Yüzde 4'ü geçecek her oran ise memur maaşlarına ek zam olarak yansıma gösterecektir. 2018 yılında memurların toplamda yüzde 7,5 oranında zam aldıkları biliniyor.

İlk 6 aylık dönem için sie yüzde 4 ve ayrıca ikinci 6 aylık dönem için ise yüzde 3,5 oranında zam verildiği biliniyor.

Temmuz ayında memurların maaşlarına yansıma gösterecek yüzde 4 oranında zamlara ek olarak enflasyon farkları olacak.

Ayrıca ilk 4 aylık dönemde yüzde 4,69 oranında enflasyon verilerinden sonra yüzde 4'ü geçen her oranda zamlar ek olarak yansıma gösterecektir.

Enflasyonların bu şekilde artışa devam etmelri ise gelecek aylardan itibaren kesin olarak memurlara fark ödemesi yapılacağı ifade ediliyor.

Nisan ayı itibari ile yüzde 4 memur maaşlarının zamlarına ek olarak yüzde 0,69 oranında zam yapılacağı belirtildi.

Mayıs ve Haziran ayındaki söz konusu artışlarla beraber bu oranlardaki artışlar devam edecek.

KAMUPERSONELİ.NET - ÖZEL HABER

NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…" 

Yorumlar (1)
cengiz karaca 1 yıl önce
emekli astsubaylara temsil tazminatini verene oy verecegim