Merkez Bankası 25 Ekim 2018 Tarihli Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Peki faiz kararı ne kadar oldu? İşte 25 ekim 2018 tarihli Merkez Bankası faiz kararına yönelik tüm detayları sitemizde paylaşıyoruz.

Merkez Bankası 25 Ekim 2018 Tarihli Faiz Kararını Açıkladı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), faiz kararını açıkladı. Kurul faizi değiştirmedi. Kurul, geçen 13 Eylül ayında yaptığı toplantıda faizi 6.25 artırarak yüzde 17.75'ten yüzde 24'e çıkarmıştı.

Ayrıca PPK toplantısına Murat Çetinkaya (Başkan), Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş katılım sağladı.

Diğer yandan son dönem kapsamında açıklanan veriler ekonomide dengelenme eğitimlerinin belirginlik gösterdiği ve buna yönelik olarak dış talep güçlerinin korunmasıyla beraber finansal koşullarda sıkılaşma durumlarının etkisi ile iktisadi ve faaliyetlerde yavaşlamaların devam ettiği kamuoyu ile paylaşıldı.

Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda ayrıca;

"Yakın dönem içerisinde enflasyon görünümlerine yönelik gelişmeler fiyat istikrarları açısından kritik risklere işaret etmektedir.

Döviz kurunda yaşanan hareketlerin etkisiyle fiyat artışlarına ait alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiğine dikkat çekilmektedir.

İç talep koşullarında zayıflamaların enflasyon görünümlerinde bozulmaları kısmi olarak sınırlayacağı düşünülmesi durumunda fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam edecektir.

Bu kapsamda Merkez bankası parasal duruşun korunmasına karar vermiştir." denildi.

Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 14:10
YORUM EKLE