Merkez Bankası enflasyonun neden yükseldiğini açıkladı

Merkez Bankası enflasyonun neden yükseldiğini açıkladı

Merkez Bankası tarafından Kasım ayı enflasyon rakamları hakkında önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada enflasyondaki yükselişin nedeni belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyondaki yükselişin temel sürükleyicisinin ne olduğuna ilişkin önemli bir açıkjlama yapıldı. Söz konusu açıklamada yükselişin sürükleyicisinin gıda ve temel mal grupları olduğu ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada Tüketici fiyatları Kasım ayında yüzde 2,30 oranında artmış, yıllık enflasyon 2,14 puan yükselerek yüzde 14,03 olduğu vurgulandı. 

YÜKSELİŞİN NEDENİ

Enflasyondaki yükselişin temel sürükleyicisi gıda ve temel mal grupları olduğu belirtilen açıklamada hizmet ve enerji grupları yıllık enflasyonlarındaki artış ise daha sınırlı kaldığı vurgulandı.

YAPILAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili olarak Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Gıda enflasyonundaki yükselişte birikimli döviz kuru etkileri, temel girdi niteliğindeki tarımsal emtia fiyatlarının seyri ve mevsim geçişine bağlı arz yönlü unsurlar rol oynamıştır. Temel mal enflasyonundaki artışta, başta otomobil olmak üzere, dayanıklı tüketim malları öne çıkarken, bu gelişmede güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkilerine bağlı talep yönlü unsurlar ve Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli yansımaları gözlenmiştir. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonu ve eğilimleri yükselmiştir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler