Merkez Bankası'ndan flaş swap hamlesi! Swap nedir? Swap ne demek?

Türkiye’nin ekonomisini yönlendiren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası flaş bir şekilde swap hamlesi yaptı. Swap ne olduğunu bilmeyenler merakla, Swap nedir? Swap ne demek? Sorularının cevaplarını araştırmaya başladı.

EKONOMİ 02.10.2019, 00:43
Merkez Bankası'ndan flaş swap hamlesi! Swap nedir? Swap ne demek?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası aldığı faiz indirimi kararlarıyla ekonominin canlanmasında büyük bir rol oynadı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası açılmasına karar verildi.

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN SWAP HAMLESİ YAPILDI

Merkez Bankasından yapılan açıklamada, "Bankaların likidite yönetimdeki etkinliğin artırılması amacıyla Merkez Bankası bünyesinde Döviz Karşılığı Altın Swap Piyasası'nın açılmasına karar verilmiştir.

İşlemler, Döviz ve Efektif Piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalarla limitleri dâhilinde alım/satım yönünde kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilecektir.

Söz konusu piyasada Merkez Bankası taraflı işlemlere 2 Ekim 2019 tarihinden itibaren başlanacaktır. İşlemlere ilişkin ayrıntılar veri dağıtım sistemleri aracılığı ile günlük olarak ilan edilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur." İfadeleri yer aldı.

SWAP NEDİR?

“Swap” kelimesi; değiştirmek, takas etmek anlamına gelir. Swap, finans dünyasında ise iki tarafın finansal araçlarını takas ettiği sözleşme olarak adlandırılır. Swaplar, nakit akışını değiştirmek için yapılan finansal anlaşmalar olarak da açıklanabilir.

SWAP NE DEMEK?

Swaplar; faiz oranlarına, hisse senedi endekslerine, döviz kurlarına ve emtia fiyatlarına bağlı olarak işlem görebilir. Çoğu opsiyon ve vadeli işlem sözleşmelerinden farklı olarak swaplar, borsada işlem gören enstrümanlar değildir. Bunun yerine swaplar, tezgah üstü piyasalarda işlem gören sözleşmelerdir.

Döviz swapı ve faiz swapı işlemleri, piyasada karşılaşılan en yaygın swap türleridir.

Yorumlar (0)