Merkez Bankasından Çok Önemli Enflasyon Açıklaması

Merkez Bankası tarafından enflasyon hakkında çeşitli açıklamalar yapıldı. Açıklamada, enflasyondaki düşüş ve beklentilerdeki iyileşmenin ön plana çıkarken döviz kuru oynaklıklarının azaldığı ifade edildi.

EKONOMİ 29.11.2019, 11:14
Merkez Bankasından Çok Önemli Enflasyon Açıklaması

Merkez Bankası tarafından 'Finansal İstikrar Raporu' yayımlandı.

Bu rapor kapsamında Merkez Bankası tarafından tüm politika araçlarının fiyat istikrarını sağlama ve finansal istikrarı destekleme hedefleri doğrultusunda etkin biçimde kullanılmaya devam edeceği belirtildi.

RAPORDA YER VERİLENLER

Merkez Bankasının raporunda ise şu ifadelere yer verildi:

"Kredi arz ve talep koşullarındaki iyileşme, enflasyondaki düşüş eğilimi ve enflasyon beklentilerindeki gerileme iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Hanehalkı borçluluğu gelişmekte olan ülkeler ortalamasının altında seyretmekte, reel sektör yabancı para yükümlülükleri ve açık pozisyonu gerilemeye devam etmektedir.

TL TASARRUF TERCİHİ GÜÇLENDİ

Döviz kurunun görece istikrarlı seyri, enflasyondaki düşüş ve makroekonomik beklentilerdeki iyileşmeyle yurt içi yerleşiklerin TL tasarruf tercihi güçlenmiştir.

Faiz oranlarındaki düşüş, likidite koşullarındaki iyileşme ve belirsizliklerdeki azalmayla birlikte kredi büyüme oranlarında canlanma gözlenmiştir.Bankacılık sektörünün kısa ve uzun vadeli likidite göstergeleri kredi görünümünü desteklemektedir.

Bankacılık sektörü, güçlü sermaye yapısı ve likidite tamponları sayesinde risklere karşı dayanıklılığını korumaktadır. Kredilerdeki artışın ve iktisadi faaliyetteki toparlanmanın önümüzdeki dönemde sektörün aktif kalitesine olumlu yansıyacağı değerlendirilmektedir.

Küresel büyüme görünümüne yönelik endişeler, ticarette korumacılık eğilimleri ve küresel iktisadi politika belirsizlikleri, finansal istikrar üzerinde aşağı yönlü risk unsurlarıdır.

TCMB, elindeki tüm politika araçlarını fiyat istikrarını sağlama ve finansal istikrarı destekleme hedefleri doğrultusunda etkin biçimde kullanmaya devam edecektir."

Yorumlar (0)