Merkez Bankasından Enflasyon Hakkında Önemli Açıklama

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yaptığı açıklamalarında enflasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu. Uysal açıklamalarında önümüzdeki dönemde risk primi ve finansal oynaklıkların azalacağını, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın ve enflasyondaki toparlanmanın önümüzdeki dönemde süreceğini belirtti.

EKONOMİ 25.09.2019, 13:21 25.09.2019, 13:47
Merkez Bankasından Enflasyon Hakkında Önemli Açıklama

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, Ankara Sanayi Odası eylül ayı meclis toplantısına katıldı ve çeşitli açıklamalarda bulundu.

Murat Uysal buradaki açıklamalarında iktisaadi faaliyeint ikinci çeyrekten itibaren dengelenme sürecine girdiğini ifade ederek toparlanma ve dengelenme yılın ikinci yarısında da devam ettiğini belirtti.

MURAT UYSAL'IN AÇIKLAMALARI

Ayrıca Murat Uysal açıklamalarında enflasyondaki iyieşmenin önümüzdeki dönemde de süreceğini vurguladı. Konu hakkında Uysal'ın açıklamaları şöyle oldu:

"İktisadi faaliyet ikinci çeyrekten itibaren dengelenme sürecine girdi. Toparlanma ve dengelenme yılın ikinci yarısında da devam ediyor. Enflasyondaki iyileşme önümüzdeki dönemde de sürecek.

Önümüzdeki dönemde risk primi ve finansal oynaklıkların azalacağını, iktisadi faaliyetteki toparlanmanın süreceğini öngörüyoruz.

Parasal sıkılığın düzeyini enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleyeceğiz.

Faiz indirimlerinin ardından kredi büyüme oranında canlanma oldu. Önümüzdeki dönemde kredi piyasasındaki canlanma daha belirgin hale gelecek."

Yorumlar (0)