Merkez Bankasından Önemli Enflasyon Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yaptığı açıklamalarında enflasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu. Murat Uysal açıklamalarında enflasyon görünümünde iyileşmenin devam ettiğini belirtti.

EKONOMİ 29.08.2019, 16:46 29.08.2019, 16:55
Merkez Bankasından Önemli Enflasyon Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal enflasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Uysal açıklamalarında enflasyon görünümünde iyileşmenin devam ettiğini belirtti. 

Merkez Bankası Başkanı Uysal açıklamalarında İktisadi faaliyetteki toparlanma ikinci çeyrekte ılımlı bir şekilde devam ettiğini ve net ihracatın dönemlik büyümenin sürükleyicisi olduğunu ifade etti.

Bunun yanı sıra açıklamalarında ekonomideki toparlanma üçüncü çeyrekte sürerken, sektörel yayılım da bir miktar iyileştiğini ifade eden Murat Uysal Enflasyon görünümündeki iyileşmenin devam ettiğini belirtti.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Konu hakkında Murat Uysal'ın açıklamaları şöyle oldu:

İktisadi faaliyetteki toparlanma ikinci çeyrekte ılımlı bir şekilde devam etmiştir. Net ihracat dönemlik büyümenin sürükleyicisi olmuştur.

Ekonomideki toparlanma üçüncü çeyrekte sürerken, sektörel yayılım da bir miktar iyileşmektedir.

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir.

Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir.

Enflasyonu düşürmeye odaklı, sıkı bir politika duruşu ve güçlü politika koordinasyonu ile, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağı öngörülmektedir.

Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruş korunmaktadır.

Parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Yorumlar (0)