Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor!

Amerika Birleşik Devletlerinin 10 yıllık faizleri ve dolar endeksindeki yükselişe paralel dolar/TL erken seçim kararı öncesinde yükselmeye başlarken söz konusu piyasalar bugün saat 14:00'da düzenlenecek olan Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından açıklanacak karara odaklanmış durumda...

EKONOMİ 25.04.2018, 09:30
Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Bekleniyor!

Geçtiğimiz günler içerisinde TL'de yaşanan değer kayıplarının hemen sonrasında bugün yapılacak toplantı önem taşıyor.

PPK'dan faiz artırım kararının beklendiği ifade edilirken TCMB'nin Nisan ayı Politikası Kurulu (PPK) toplantısı içerisinde alınan karar ile beraber kısa vadeli faizlerin ortalama fonları maliyeti yüzde 12.75 orandan 25 ile 75 baz puan artırılacak şekilde yükseltilmesi beklenmekte.

Enflasyon beklentilerininde bozulma eğilimi TCMB'den bir adım beklentisini güçlendirirken analistler tarafından TCMB kararının son döneminde ciddi değersizleşme eğiliminde olan TL'nin seyrinde kritik rol oynacak.

Amerika'nın Suriye'yi vuracağı endişeleri ile 11 Nisan'da tarihi zirve olarak 4.1944 ile rekor kıran dolar/TL daha sonra TCMB'den enflasyon risklerini azaltmak adına faiz artışlarına yönelik olarak beklentilerin azalan sıcak çatışma riskleri ile gerileme yaşadığı biliniyor.

Amerika 10 yıllık faizlerinin yüzde 3 oranına gelmesi ve dolar endeksi içerisinde yaşanan yükseliş eğilimi TL dahil gelişmekte olan ülke paraları birimleri üzerinden baskı etkisi yapıyor.

Dolarlarda güçlenme eğilimi sebebiyle bu seviyelerde kalamayan kur gece saatlerinde erken seçim kararı öncesi seviyeler olan 4.1130'u görmesiyle gün boyunca 4.10 ile 4.08 seviyelerinde hareket etti.

Söz konusu dolar şu saatlerde 4.0877 seviyelerinde bulunuyor.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Yorumlar (0)