banner731

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Fazla Mesai Hakkında Kritik Detay

Çalışma hayatın en çok merak edilen konuları arasında yer alan ve bu kapsamda en çok merak edilen fazla mesai ücretleri ve fazla mesai çalışmalarıyla alakalı olarak bir gelişme yaşandı. İşte detaylar.

EKONOMİ 17.01.2019, 18:36 18.01.2019, 00:57
Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Fazla Mesai Hakkında Kritik Detay

Ara dinlenmesi, işçinin gün içinde yemek, çay veya dinlenme amacıyla işe ara vermesidir. Peki, fazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmakta mıdır? İşte detaylar.

Çalışma hayatında işçilerin günlük iş süresi içinde kesintisiz olarak çalışması beklenemez. Gün içinde işçinin yemek, çay gibi ihtiyaçlar sebebiyle ya da dinlenmek için belli bir zamana ihtiyacı vardır. Şimdi, fazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmakta mıdır? sorusunun cevabına bir göz atalım…

Ara dinlenme 4857 sayılı İş Kanununun 68 inci maddesinde düzenlenmiştir. Anılan hükümde ara dinlenme süresi, günlük çalışma süresine göre kademeli bir şekilde belirlenmiştir.

Buna göre dört saat veya daha kısa süreli günlük çalışmalarda ara dinlenmesi en az onbeş dakika, dört saatten fazla ve yedibuçuk saatten az çalışmalar için en az yarım saat ve günlük yedibuçuk saati aşan çalışmalar bakımından ise en az bir saat ara dinlenmesi verilmelidir.

Uygulamada yedibuçuk saatlik çalışma süresinin çok fazla aşıldığı günlük çalışma sürelerine de rastlanılmaktadır. İş Kanununun 63 üncü maddesi hükmüne göre, günlük çalışma süresi onbir saati aşamayacağından, 68 inci maddenin belirlediği yedibuçuk saati aşan çalışmalar yönünden en az bir saatlik ara dinlenmesi süresinin, günlük en çok onbir saate kadar olan çalışmalarla ilgili olduğu kabul edilmelidir. Bir başka deyişle, günde onbir saate kadar olan çalışmalar için ara dinlenmesi en az bir saat, onbir saat ve daha fazla çalışmalarda ise en az birbuçuk saat olarak verilmelidir.

FAZLA MESAİ HESAPLANIRKEN ARA DİNLENMESİ HESABA KATILMAZ

Fazla mesai hesaplanırken ara dinlenmesi hesaba katılmamaktadır. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz. Örneğin 08:00-20:00 saatleri arası çalışıyor ve günde toplam 1.5 saat ara dinlenmesi kullanılıyor ise günlük çalışma süresi 12 saat değil, 10.5 saattir.

Yorumlar (1)
Mustafa GÜRBÜZ 7 ay önce
Özel güvenlik görevlisi (silahsız)