Milyonlarca Emekliye Müjde ! En Düşük Emekli Maaşı 2 Bin 20 TL Olacak

Milyonlarca emeklinin gözü maaş zamlarında. Ocak ayında ilk zammını alan emekliler Temmuz ayında da ikinci zamlarını alacaklar. Emekli vatandaşlar en düşük emekli maaşının 2 bin 20 TL olmasını talep ediyor.

Milyonlarca Emekliye Müjde ! En Düşük Emekli Maaşı 2 Bin 20 TL Olacak

Emekliler bu yılın ilk zammını Ocak ayında almıştı. 12,5 milyon emekli vatandaş ikinci zamlarını ise Temmuz ayında alacak. Bunun yanı sıra 2019 yılı en düşük maaşı bin TL'ye sabitlenmişti. Düşük emekli maaşı konusunda mağduriyetler giderildi. 

Şimdi emekliler yeni bir talepte bulunuyorlar. En düşük maaşın asgari ücret ile eşitlenmesini bekleyen emekliler diğer maaşların da bunun üzerinden hesaplanmasını bekliyor.

Emekliler ayrıca zamlar için kullanılan enflasyon oranının TÜİK'in verilerine göre değil emeklinin daha çok harcama yaptığı ürünler üzerinden belirlenecek enflasyona göre hesaplanmasını istiyor. Konu ile ilgili olarak Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Cafer Yazıcıoğlu bir açıklama yaparak emeklilerin lüks yaşayacak kadar değil geçinebilecekleri bir ücret istediğini ifade etti.

Yazıcıoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"TÜİK'in enflasyon sepetinde pinpon topu gibi emeklileri ilgilendirmeyen maddeler yer alırken, emeklileri ilgilendiren maddeler ise yer almıyor. Bu sebeple yaşlılık enflasyonu yapılmalı ve asgari ücretin arttığı oranda emekli maaşları da arttırılmalı"

Açıklamalarında "En kötü yerlerde bile ev kiraları 500-600 lira. Asgari ücretin altında maaş olmamalı. Asgari ücretin altında maaş alınıyorsa devlet bunu sosyal yardımlarla tamamlıyor" ifadelerine yer veren Yazıcıoğlu ileri yaşlarda maaşın büyük çoğunluğunun sağlığa gittiğini de hatırlattı. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE