Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiriyor! 3 seçeneğiniz var!

Milyonlarca kiracıyı yakından ilgilendiriyor! 3 seçeneğiniz var!

Tüm dünya, Çin'den ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Türkiye'de 10 Mart tarihinde ilk defa görülen koronavirüse karşı çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Ancak virüsten etkilenen ve maddi anlamda ekonomik sıkıntı çeken kiracılar için birden fazla emsal karar ortaya çıktı.

Salgın yüzünden kredi kartı, kredi, elektrik ve su faturaları için talep edilen erteleme, kira ödemeleri için de talep edilebilir. Yargıtay'ın vermiş olduğu emsal kararı göz önüne alan hukukçular, kiralara seslenerek, mülk sahiplerine durumlarını yazılı bir şekilde ifade ederek erteleme, taksitlendirme ve kira indirimi isteyebileceklerini ifade etti.

BİZİM HUKUK SİSTEMİMİZDE MÜMKÜNDÜR

Konuyla ilgili açıklama yapan Altınbaş Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Yeniocak, ifade edilen kararın Van depremi sonrasında alındığını işaret ederek şu açıklamayı kaydetti:

"Kiracılar, kira bedelinde indirim talebinden başka, ödemenin ertelenmesi ve/veya taksitlendirilmesi gibi talepleri gündeme getirebilir. Bu tür olağanüstü süreçlerde mahkemelerin sözleşme ilişkilerine müdahale etmesi, bizim hukuk sistemimizde mümkündür. Uyarlama dediğimiz davalar, öngörülemeyen gelişmeler karşısında hâkimlerin sözleşmelere müdahale etmesi için açılan davalardır. Kira ilişkilerinde bu davalar genelde kira bedelinin indirilmesi ya da arttırılması şeklinde karşımıza çıksa da, Kovid-19 sürecinde yaşanan birçok örnekte, kira bedelinin indirilmesinin yanında ertelenmesini ve taksitlere bölünmesini gerektiriyor. Mahkemenin bu ihtiyacı karşılayacak şekilde uyarlama kararları vermesi de mümkündür"

İZLENMESİ GEREKEN AŞAMALAR

Salgın yüzünden maddi anlamda zor süreç geçiren kiraların izlemesi gereken aşamaları ifade eden Yeniocak, ilk olarak iş yeri ya da konut sahibiyle iletişim kurması gerektiğini ifade etti. Yeniocak, kişilerin taleplerini yazılı bir şekilde ifade etmesi gerektiğini açıklayarak, yargılama aşamasında ellerinde ispatlayacak yazılı bir delilin olmasının önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.