Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Haber! SGK Muayene Ücretlerine Zam Yaptı

Muayene ücretlerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından zam yapıldı. Muayene ücretlerine yapılan zammın detayları haberimizde...

EKONOMİ 02.01.2017, 14:17 02.01.2017, 14:35
Milyonlarca Kişiyi İlgilendiren Haber! SGK Muayene Ücretlerine Zam Yaptı
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli vatandaşların maaşlarından kesilen, çalışan vatandaşların ise eczanelerden ilaç alırken ödedikleri muayene ücretlerine zam yapıldığını açıkladı.

Devlet hastanelerinde daha önce 5 TL olan muayene ücreti 6 TL'ye, eğitim araştırma hastanelerine ödenen 5 TL olan muayene ücreti 7 TL'ye, üniversite hastanelerindeki muayene ücreti ise 5 TL'den 8 TL'ye yükseldi.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, muayene ücretlerine zam yapılmasına ilişkin: "Artık muayene ücreti tahsildarlığı yapmaktan bıktık" dedi. Saydan açıklamasının devamında, "Vatandaşlarımız, devlet ve üniversite hastanelerine başvurduklarında oluşan, emekli vatandaşların maaşlarından kesilen, çalışan vatandaşlarımızın eczanelerimizde ödedikleri muayene ücretlerine SGK tarafından 31 Aralık tarihli mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile zam yapılmış bulunmaktadır.

Vatandaşlar haklı olarak, ’Beni sen mi muayene ettin, neden sen tahsil ediyorsun ’ diyerek her gün eczanelerimizde bu tahsilat konusunda bize itiraz etmekte, gereksiz tartışma ve gerginlikler yaşanmaktadır.

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren vatandaşlarımız eskiden 5 lira verdikleri devlet hastanelerindeki muayene ücreti için 6 lira, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira yerine 7 lira verecekler. Üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise 5 liradan 8 liraya yükseldi. Özel hastanelerdeki muayene ücreti ise 12 liradan 15 liraya çıkarıldı.

Vatandaşlarımızın reçetelerinde çıkan muayene katılım paylarında oluşan artışın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapıldığını, sadece tahsilatı bize istemediğimiz halde yüklenmiş olan muayene ücretlerindeki artışın bizimle hiçbir alakası olmadığını, görev ve sorumluluğumuz olmadığı halde üzerimizde kalan bu yükün artık üzerimizden alınması talebimizle birlikte kamuoyunun bilgisine sunarız." dedi.

KAMUPERSONELİ.NET 
Yorumlar (0)