Milyonlarca Vatandaşa Kötü Haber! Maaşınız Bloke Edilebilir

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren maaş blokesi hakkında ayrıntılar belli oldu. Peki maaş üzerindeki bloke nasıl kaldırılır? İşte detaylar.

EKONOMİ 25.04.2019, 23:31 25.04.2019, 23:46
Milyonlarca Vatandaşa Kötü Haber! Maaşınız Bloke Edilebilir

BLOKELİ EMEKLİ MAAŞI NE DEMEKTİR?

Emekli olan vatandaşları ve emekli maaşlarını almaya başlayan vatandaşları ilgilendiren konudan birisi de maaş blokesi olarak bilinir.

Türkiye'de bulunan bazı bankalar emekli maaşlarının hepsini bloke etmekte ve emekli olanların maaş çekmesine engel olabilmektedir.

Buna göre emekli maaşları üzerine bloke koyma konusu ise yasalarda yer alıyor. Ayrıca yasa içerisinde belirtilen detaya göre emekli maaşının bloke edilmesi hakkı yoktur.

Ancak aynı maddenin açıklanmasına göre nafaka alacakları ile SGK'dan alacakları hariç olan kişilerin emekli aylık ödemelerinden kesinti uygulanmamaktadır ve bloke edilmemektedir.

5510 SSK GSS KANUNU

Söz konusu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu içerisinde yer alan detaylara göre;

Sigortalı vatandaşlara ve hak sahiplerinin gelir düzeylerine göre aylık ve ödenekleri kurum açısından doğan alacakları devir edilemiyordu.

Aylık ödenekler ise takip ve tahsil durumu nedeniyle nafaka borçları dışında haciz uygulanamıyor ve bloke edilemiyor.

Elbette kanuna göre haczi yasaklanan aylık veya ödemelerin haciz edilmesine yönelik olan talepler borcu olan muvafakati bulunmaması halinde reddedilmektedir.

Emekli kişilerin taleplerinin olmaması durumunda ise nafaka alacakları haricinde maaşlarından kesinti yapılmayacaktır.

Yorumlar (0)