Milyonlarca veliyi yakından ilgilendiriyor! Para iadesi yapılacak!

Milyonlarca veliyi yakından ilgilendiriyor! Para iadesi yapılacak!

Milyonlarca veliyi yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylaması sonrasında dün Resmi Gazete'de özel okullarda KDV indirimine gidildi. Konuyla ilgili bir güzel haber de bugün Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı Nurullah Dal ve Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı İbrahim Taşel tarafından geldi. KDV indiriminin Eylül ayı içerisinde velilere geri iade edileceği ifade edildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar göre tüm eğitim ve öğretim hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8'den 1'e indirildi. Bunun üzerine özel okullarda yapılan yüzde 7'lik KDV indirimi için ücretler, Eylül ayı içerisinde iade edilecek. Yapılan KDV indirimi, özel eğitim kurumu ücretlerinde de indirim anlamına geliyor. Konuyla ilgili Taşel ve Dal bu kararın velileri ilgilendirdiğini belirterek, düzenleme için ayrıca teşekkür etti.

VELİLERİN VE OKULLARIN LEHİNE BİR KARAR

Nurullah Dal, bu kararın veliler için büyük bir destek olduğunu ifade ederek, aynı zamanda hem velilerin hem de okulların lehine bir karar olduğunun altını çizdi. Dal, ifadesinde şu açıklamayı kaydetti:

"Yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen vergi oranı velilerin, dolayısıyla da okulların lehine bir düzenleme oldu. Okulların belirlediği ücretler, KDV’si içinde ücretlerdir. Örneğin 30 bin liralık bir ödemenin içinde 2 bin 400 lira KDV vardı. Şimdi yeni KDV 300 TL oldu. Yani bu yıl için 30 bin lira ödeme yapan bir veli bu ücretin 2 bin 100 lirasını okuldan geri alacak. Veliler, ne kadar ücret ödemesi yaptıysalar eylül ayı içinde okullardan yüzde 7’lik ücret iadesi isteyebilirler. Peşin ödemelerde böyleyken taksitli ödemelerde ise okullar yüzde 7’lik indirimi son taksitten düşebilirler. Taksitli ödeme yapan veliler eylül ayı içerisinde okullarla görüşüp anlaşmaya varabilirler. Bunun yanı sıra ‘fatura kestim’ diyen okullar faturalarını iptal ederek eylül itibariyle yeni fatura kesecekler"

Milyonlarca veliyi yakından ilgilendiriyor! Para iadesi yapılacak!

MİLYONLARCA KİŞİYİ OLUMLU ETKİLEYECEK BİR KARAR

İbrahim Taşel ise, bu kararın milyonlarca kişiyi olumlu olarak etkileyeceğini ifade ederek, "Tüm yılı kapsayan bu yüzde 7’lik indirim, devletin kendine aldığı paydan feragat etmesi anlamına geliyor. Bu destekleyici adım için çok teşekkür ediyoruz. Bu indirim sadece eğitim-öğretim yaşamındaki özel okullar için değil; özel üniversiteler, kreşler, kurslar için de geçerli olduğu için milyonlarca kişiyi olumlu etkileyen bir karar. Velilerimiz peşin ödemelerde yüzde 1 oranında KDV ödeyecek ya da önceden ödediyse yüzde 7’lik KDV iadesini okullardan alabilecek. Taksitle ödeme yapanlar da aynı şekilde, yüzde 7’lik KDV indirimi ne kadar ise okullardan iade alabilecekler. Velilerimize avantaj sağlayan bu uygulamadan son derece memnunuz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler