Milyonların Beklediği Veri Açıklandı ! İşte Yapılacak Zam Oranı

Yaklaşık 15.3 milyon emekli ve memuru ilgilendiren enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Dün açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarına göre Temmuz - Kasım enflasyonu böylece yüzde 5.71 çıktı. Buna göre SSK ve Bağ Kur emeklilerinin maaşlarına 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

EKONOMİ 04.12.2019, 12:36
Milyonların Beklediği Veri Açıklandı ! İşte Yapılacak Zam Oranı

Yaklaşık 15.3 milyon emekli ve memuru ilgilendiren enflasyon verileri netleşmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre Temmuz ve Kasım enflasyonu yüzde 5,71 oranında çıktı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacağı belli oldu.

Toplu sözleşme kapsamında memurlara ve memur emeklilerine ise yüzde 4 artış ve ayrıca bu yılın ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 5'i aşarsa aşan kısım fark olarak ödenecek.

SSK VE BAĞ KUR EMEKLİLERİ

Dün açıklanan veri kapsamında SSK ve Bağ Kur emeklilerinin 5 aylık enflasyon kapsamında zam oranı yüze 5,71 oldu. Ayrıca bu rakamın üzerine Aralık ayı enflasyonu da eklenecek.

ARALIK AYI ENFLASYONU BELİRLEYİCİ OLACAK

Tüm bunların yanı sıra toplu sözleşme kapsamında memur ve memur emeklileri yüzde 4 zamlarını Ocak ayında alacaklar. Ayrıca 6 aylık enflasyon yüzde 5'i aştığında aşılan kısım kadar da zam alınacaj. Şu an için bu oran yüzde 4,71 oldu. Bu konuda Aralık ay enflasyonu belirleyici olacak.

Sabah Gazetesinden Faruk Erdem'in aktardıklarına göre 2019'un ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 12'lik TÜFE tahminine göre yüzde 6.65 olacak. Bu tahmine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 6.65 artıştan yararlanacak, memurların ve memur emeklilerinin ocak zammı yüzde 1.65 enflasyon farkıyla yüzde 5.65'e ulaşacak.

Yorumlar (0)