MTV'de Büyük Detay: Zam Oranı Açıklanandan Daha Fazla

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın Orta Vadeli Programda açıkladığı Motorlu Taşıt Vergisinde (MTV) yapılan zam, açıklanan orandan daha fazla. MTV'deki artış araçlara nasıl yansıyacak?

EKONOMİ 29.09.2017, 14:06
MTV'de Büyük Detay: Zam Oranı Açıklanandan Daha Fazla

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Orta Vadeli Programda vergi artışlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağbal, binek araçlarda uygulanan motorlu taşıt vergisinin %40 oranında artacağını açıkladı.

1 OCAK 2018'DEN İTİBAREN SİSTEM DEĞİŞİYOR

Motorlu Taşıt Vergisinde sistem, 1 Ocak 2018'den itibaren değişiyor. Motorlu Taşıt Vergisi oranları %40 zamlanıyor. 

TORBA TASARI TEPKİLERE NEDEN OLDU

Hükümetin, Türkiye Büyük Millet Meclisine sunduğu 130 maddelik torba tasarı, kamuoyunda tepkilere neden oldu. TBMM'ye sunulan tasarı ile sıfır araçlarda daha fazla verginin yolu açıldı. Alınacak yeni araçlarda vergi oranı, aracın değerine göre %40 ile %68 arasında değişecek.

Sözcü'nün haberine göre; esnaf Mustafa Çakır, vergilerdeki artışı değerlendirerek: “Yapılan zam bizim belimizi büktü. Piyasa zaten durgun artık yılbaşından sonra daha da durgunlaşacak gibi. Şuan pazardaki araç fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değil. Aksine ilerleyen günlerde daha çok fiyatlar düşebilir. Zaten halk 100 TL’nin hesabını yapıyor. Şimdi birde birdenbire %40 zam gelince anormal decede işlerimiz etkilenecek.

SIFIR ARAÇ ALMAK ARTIK ÇOK ZOR

Sıfır araç almak bazı kesimlerin ancak rüyasında görebileceği bir şey olacak. Hatta 2 bin motor araçlar daha da farklılaşacak bunun üzerine artı olarak %10 oranında bir artış da olabilir. Bu durum araç piyasasının ekonomisini çok fena etkileyecek.” ifadelerini kullandı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)