Muharrem İnce'den Faiz ve Döviz Kuru Eleştirisi

Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararlarının ardından dolar başta olmak üzere döviz kurunda yükselmeler meydana gelmişti. Muharrem İnce konuya dair açıklamalarda bulunarak Merkez Bankası tarafından alınan kararı eleştirdi. 

EKONOMİ 25.07.2018, 05:00
Muharrem İnce'den Faiz ve Döviz Kuru Eleştirisi

24 Haziran seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı olan ve almış olduğu yüzde 30'luk oy oranıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Muharrem İnce son olarak Merkez Bankası tarafından alınan faiz kararlarına eleştirilerde bulundu. 

Merkez Bankası almış olduğu kararla politika faizini yüzde 17.75’te sabit bıraktı. Bu kararın ardından ise dolar başlta olmak ise döviz kurunda ciddi yükselmeler meydana geldi. Muharrem İnce alınan faiz kararı ve doların 4.9 seviyelerine çıkmasının ardından eleştirilerde bulundu. 

MUHARREM İNCE TARAFINDAN YAPILAN PAYLAŞIMLAR

Muharrem İnce kendisine ait resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaımlarından Merkez Bankası'nı sert bir dille eleştirdi. Döviz kurunda yaşanan yükselmelere dikkat çeken Muharrem İnce Türkiye maalesef kötü yönetimin ağır maliyetlerini ödemeye devam edecek ifadelerini kullandı. 

Muharrem İnce Tarafından Yapılan Paylaşımlar

1- Merkez Bankası, seçimden ve yeni damat bakanın atanmasından sonraki ilk toplantısında faizi arttırmadı, aslında artıramadı. Bu karar bankanın bağımsızlık fonksiyonunun rafa kaldırıldığını da göstermiş oldu.

2- Enflasyon artıyorsa, faizlerin de artacağını bunların dışında bilmeyen mi var? Faizi artırmadık şovu yapabilmek için, döviz kurları fırlıyor ve vatandaşın ve şirketlerin canı yanıyor, milli gelirimiz azalıyor.

3- Merkez Bankası, döviz artışını tutabilmek için son 3 ayda 10 milyar doların üzerinde satış yaptı, ama kurları tutabilmek mümkün değil.

4- Enflasyonu ve faizi kontrol edip, kurları dengelemek, günlük manipülasyonlarla, yalanlarla değil, iyi yönetimle olur. Türkiye maalesef kötü yönetimin ağır maliyetlerini ödemeye devam edecek.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)