Nakit Ödeme Yapan İndirimli Akaryakıt Alacak !

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından bir teklif EPDK'ya sunuldu ve akaryakıt sektöründe nakit ve kredi kartı olmak üzere iki ayrı fiyat belirlenmesi talep edildi. Konu hakkında detaylar haberimizde...

EKONOMİ 14.11.2018, 09:22
Nakit Ödeme Yapan İndirimli Akaryakıt Alacak !

PÜİS, nakit ödeme yapan tüketicilerin bir avantaja sahip olabilmeleri için akaryakıt sektöründe nakit ve kredi kartı olmak üzere iki ayrı fiyat belirlenmesi talebinde bulunudu. PÜİS bu talebini EPDK'ya iletti.

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Okumuş yaptığı açıklamalarında yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca kredi kartı ile yapılan akaryakıt alımlarında tüketicilerin herhangi bir komisyon ödemediklerini anımsattı.

BAŞKAN OKUMUŞ'UN AÇIKLAMALARI

Okumuş yaptığı açıklamaların devamında akaryakıt bayilerinin yüksek tutarlarda işletme sermayesi gerektiren bir alanda faaliyet gösterdiklerini belirtti ve bayilen devaml finansman ihtiyacı içinde bulunduğunu bundan dolayı da bayilerin kredi kartı ile yapılan satışlarda 40-45 günü bulan vadeleri bekleyememekte ve bankalara yüzde 3'lere varan kredi kartı komisyonu ödeyerek finansman ihtiyacını karşılamaya çalışmakta olduklarını vurguladı.

İmran Okumuş yaptığı açıklamalarında kredi kartı ile yapılan satışların bayilere zarar verirken, tüketicilere borç erteleme dışında bir şey kazandırmadığı ifade ederek "Bayiler brüt yüzde 5 kar paylarının yarısından fazlasını kredi kartı komisyonu olarak bankalara vermektedirler. Dolayısıyla kredi kartı ile yapılan satışlarda kârlı çıkanlar sadece bankalar olmaktadır. Sektöre zararı olan, tüketiciye ise faydası bulunmayan, sadece bankalara para kazandıran bu sistemin değişmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

NAKİT ÖDEYENE İNDİRİM

İmran Okumuş açıklamalarında dağıtıcıların aldığı yakıtın bedelini peşin ödeyen bayilere, vadeli olarak ödeyen bayilerden daha indirimli fiyat uyguladığını belirtti ve "Aynı şekilde nakit ödeme yapan tüketicilere de, kredi kartı ile ödeme yapanlara göre bir indirim uygulanabilir." dedi.

Yorumlar (2)
12 ay önce
Allah Allahhhhhhhhhh
Mrt9 12 ay önce
Peynir ekmek gibi banka var