Nisan Ayına İlişkin İhracat Verileri Açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamalarda bulundu. Mehmet Büyükekşi açıklamalarında Nisan ayı ihracat rakamlarını belirtti. Bu kapsamda TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin açıklamalarının detaylarını okuyucularımızla beraber paylaşıyoruz.

EKONOMİ 01.05.2018, 14:41
Nisan Ayına İlişkin İhracat Verileri Açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi çeşitli açıklamalarda bulundu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde yaptığı açıklamalarında 2018 yılının Nisan ayına ilişkin ihracat verilerini belirtti.

160 MİLYAR DOLAR AŞILDI

Konu ile ilgili olarak söz konusu toplantıya TİM Başkanvekilleri Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Tahsin Öztiryaki, Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Refik Onur Kılıçer ile Simfer Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Usluoğlu katıldı. Bu toplantıda Mehmet Büyükekşi veriler hakkında değerlendirmelerde bulundu ve son 12 aylık ihracatta 160 milyar doları aşmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı.

7 AYDIR ARTIŞ ÇİFT HANELİ

Yıl sonuna kadar her ay çıtayı daha da yükselteceklerini belirten Mehmet Büyükekşi açıklamalarının devamında ihracat rakamında 170 milyar doların üzerine çıkacaklarını, TİM olarak 2016 Kasım ayından bu yana, yani 1,5 yıldır ihracatta artış açıkladıklarını ve son 7 aydır ise ihracattaki artışın çift haneli olduğunu vurguladı.

PARİTE POZİTİF YÖNLÜ GERÇEKLEŞTİ 

Tüm bunların yanı sıra TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamalarının devamında "Parite değişimlerinin ihracatımızı nasıl etkilediğine bakacak olursak, Nisan ayında parite etkisi pozitif yönlü olarak 876 milyon dolar olarak gerçekleşti." ifadelerine yer verdi ve bunda özellikle avro-dolar paritesinin geçen seneye göre daha yüksek olmasının etkili olduğunu ifade etti.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)