Nisan'da tam 726 şirket kapandı! Kurulan şirket sayısı yüzde 5 azaldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Nisan ayında kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini paylaştı. Ekonominin dara girdiği, maliyetlerin döviz kuruna göre artış gösterdiği son günlerde bir ay içerisinde kapanan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 13 arttı toplam 726 şirket kapandı. Yeni kurulan şirket sayısında da bir önceki aya göre yüzde 5,16 azalış yaşandı.

Nisan'da tam 726 şirket kapandı! Kurulan şirket sayısı yüzde 5 azaldı

Vatandaş için olduğu kadar şirketler ve iş sahipleri için de zor günler yaşanmaya devam ediyor. Ekonomide yaşanan daralma, siyasi gündemin karışıklığı ve döviz kurlarında yaşanan ani artışlar şirket maliyetlerini giderek yükseltmeye başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, nisan ayına ilişkin olarak kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Kurulan şirket sayısı nisanda, bir önceki aya göre yüzde 5,16 azalışla 6 bin 693 oldu. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı yüzde 13,44 yükselerek 726 olarak kayıtlara geçti.

Kurulan şirket sayısı da azaldı

Buna göre, nisanda kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 5,16 azalarak 7 bin 57’den 6 bin 693’e geriledi. Bu dönemde kapanan şirket sayısı da yüzde 13,44 arttı ve 726 oldu. Martta kapanan şirket sayısı 640 idi.

Nisanda geçen yılın aynı ayına göre ise kurulan şirket sayısı yüzde 20,85 azaldı, kapanan şirket sayısı yüzde 25,61 arttı. 

Kurulan şirket sayısı ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,77 azalarak 28 bin 722, kapanan şirket sayısı da yüzde 5,41 azalarak 3 bin 918 oldu.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 11:10
YORUM EKLE