Alexa
13 Ocak 2018 Cumartesi 15:28
Ocak Ayı Evde Bakım Parası Yatan İller Belli Oldu
Kamu Personeli

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından evde bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına evde bakım parası veriliyor. Söz konusu proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde başlatıldığı. Bu kapsamda Aile Bakanlığı tarafından başlatılan projeye başvuru yapan engelli ve yaşlı kişilerin yakınları her ay bu maaştan yararlanabiliyorlar.

Evde bakıma muhtaç engelli veya yaşlı kişilerin yakınlarına ödenen bu maaş il il bazında ödeniyor. Bu kapsamda evde bakım maaşları sayesinde birçok ailenin ihtiyaçları karşılanıyor ve bakıma muhtaç kişilere daha iyi ortamlarda bakılıyor. Evde bakım maaşı almak isteyen yaşlı veya engelli yakınları ilgili kurumlara başvurularını yapıyorlar ve maaş sırasının kendilerine gelmesini bekliyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞI ÖDENDİ Mİ?

Konu iğle ilgili olarak "2018 yılı Ocak ayı evde bakım maaşı ödendi mi?" sorusunun cevabını kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Evde bakım maaşına ilişkin yaşlı ve engelli yakınları 2018 yılının başından beri "evde bakım maaşları ne zaman yatmaya başlar?" sorusunu soruyorlardır. Bu kapsamda normal şartlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan evde bakım maaşı uygulamasına göre ödemeler her ayın ikinci haftası itibari ile yatmaya başlayacağı bekleniyordu.

EVDE BAKIM PARASI YATIRILAN İLLER

Bununla ilgili olarak evde bakım maaşları bazı iller için yatırıldı. Evde bakım parasının yatırıldığı illeri kamupersoneli.net olarak ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. Buna göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama kapsamında

*Kars,

*Zonguldak,

*Sivas,

*Şanlıurfa

*İstanbul illeri için evde bakım parası yatırıldı.

Evde bakım aylığı nasıl alınır?

Evde hastası ve ağır engelli raporu olan herkes, evde bakım parası almak için başvurabilir. Gerekli şartları yerine getirenlere aylık bin 27 lira maaş bağlanıyordu. 2018'de bu rakam bin 68 lira oldu. Başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyen, tek başına ihtiyaçlarını gideremeyenlere bakanlar, bakım maaşı alabiliyor.

Şu ana kadar bu ödemeden yaklaşık 800 bin kişi yararlanırken, evde bakım parası Ocak 2018'de bin 68 liraya, Temmuz 2018'de bin 105 liraya, Ocak 2019'da bin 149 liraya, Temmuz 2019'da ise bin 207 liraya çıkacak.

Evde bakım maaşı almanın şartları

*Evde bakım aylığı için yüzde 50 ve üzerinde engelli olmak gerekiyor. Ayrıca raporda ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması da aranan şart. Engel durumuna hastanelerdeki heyet karar veriyor. Bakım maaşı yaşlı, hasta ve muhtaca değil bakana veriliyor. Başvuru ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor.
*Bakım ödemesinin yanında yaşlının kendisine maaş veriliyor. Bunun için de bazı şartlar yerine getirilmeli. Yaşlılığı nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan ve geliri olmayanlara bağlanan maaş halk arasında 65 yaş aylığı olarak biliniyor. Buna ‘2022 aylığı’ da deniyor. Başvuruda çok fazla belgeye ihtiyaç yok. Bürokratik engeller az. Amaç vatandaşın derdine çare olmak.

Evde bakım maaşı için başvuru nasıl yapılır?
*Öncelikle valilik veya kaymakamlıklara bağlı defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evrakları alınacak.

*İl veya ilçe idare kurulundan muhtaçlık kararı belgeleri alınacak.

*Alınan belgeler ‘SGK-Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek.

*SGK alınan belgeleri inceleyecek ve yaşlılık maaşı alıp almayacağınıza karar verecek.

*65 yaş aylığı için başvurunun yakını tarafından (vasi) yapılması için mahkemeden ‘vasi’lik kararı alınacak.

Evde bakım maaşı için şartlar
- Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

- Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması yani tuvalet, beslenme ihtiyacını, giyinip-soyunabilme, merdiven inip çıkabilmek.

- Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun (606.95 TL/ 1 Temmuz 2015-31 Aralık 2015) bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

- 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

Kamupersoneli.net Notu: Evde bakım ücretlerinin hangi illere yatırıldığına dair bilgilerinizi diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz. 

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

KamuPersoneli.net

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz

Son Güncelleme: 15.01.2018 08:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ilknur 2018-01-21 15:50:00

Ankara da yattimi bakim parasi allan var ayın kacında allan var kecioren daha yatmadı

Avatar
Ayse 2018-01-19 15:18:52

Konyada yattimi maaslar acaba

Avatar
Rıfat 2018-01-18 18:49:09

K.Maraş yatimi

Avatar
Zahide 2018-01-18 17:02:23

Neden yatti olarak görünüyor ama yatmamaş maaş neden insanları kandırıyorlar anlamış deyilm

Avatar
Münevver Bursanın nezaman yatacak halen bekliyoruz 2018-01-18 16:00:33

BURSANIN MAAßLAR NEREDE HALEN BEKLİYORUZ

Avatar
İbrahim 2018-01-18 11:31:04

Osmaniye ne zaman yatacak

Avatar
Veysel 2018-01-18 10:47:04

Adıyaman ne zaman yatacak

Avatar
Selva 2018-01-18 03:39:15

Sakarya yattimi