Öğretmen atamalarına bütçeden yeterli pay ayrılmadı

CHP'li Yıldırım Kaya, Öğretmen atamalarına bütçeden yeterli pay ayrılmadı dedi. 3600 Ek gösterge hakkında konuşan Kaya, ''Öğretmenler, hemşireler, din görevlileri ve emniyet görevlileri ile bazı yöneticilerin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesinin maliyeti 2.6 milyar lira'' dedi.

EKONOMİ 13.12.2018, 18:26 13.12.2018, 22:47
Öğretmen atamalarına bütçeden yeterli pay ayrılmadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya yaptığı açıklamalarda, AK Partinin memurlara vaat ettiği 3600 ek gösterge hakkında konuştu. Halkımız için hem mecliste hemde sokakta olacağız diyen Kaya, Öğretmen atamalarına bütçeden yeterli pay ayrılmadığını iddia etti. 

Yıldırım Kaya'nın yaptığı açıklama şöyle;

Damadın açıklamalarına göre, başında bulunduğu Hazine ve Maliye Bakanlığından eğitime ek bir bütçe aktarımı olmayacak. Damadın açıklamalarından sonra biz de alternatif tasarruf kalemlerimizi hazırladık.
·         Sayıştay raporuna göre saray günde 1,8 milyon lira harcıyor, ayda 54 milyon senede ise 658 milyon… Bu harcamalar kısılarak tasarruf yapılamaz mı?
·         Uçan sarayın fiyatı ortalama 2,5 milyar lira, satılsa tasarruf olmaz mı?
·         1100 odalı sarayın elektrik, gaz, su giderleri kısılsa nasıl olur?
·         Yazlık Sarayı maliyetini henüz bilmiyoruz ama bu hevesten vazgeçilse tasarruf olmaz mı?
·         Binlerce makam aracı, Cumhurbaşkanının yüzlerce araçlık konvoyu devre dışı bırakılsa tasarruf edilemez mi?
·         Sarayda ejder meyveleri yenmezse, beyaz çaydan içilmezse, davetlerde adını dahi telaffuz edemediğimiz o yemekler ikram edilmezse tasarruf edilemez mi?

Tasarrufu hep dar gelirli mi yapacak?
 

Din öğretimi bütçesi bakanlıkları geçti

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün Bütçesi %23,81 oranında artarken, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün bütçesi %30,83 artarak, 8 milyar 679 milyon liraya yükseldi.
Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün bütçesi; Dışişleri Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı bütçelerini geçti.
Okullarda öğretmen yok, camilerde de imam yok!  Neden camilerde imam yok, çünkü imamları camilerden alıp okullara idareci yaptılar. İmamları okullarda ücretli öğretmen olarak çalıştıran anlayış, eğitimin köküne kibrit suyu döküyor.

Öğretmen atamalarına bütçeden yeterli pay ayrılmadı

2017 Yılı Sayıştay Denetim Raporunda, Türkiye genelinde 153.640 öğretmen açığı olduğu açıklanmıştı.  Ancak 2019 bütçesinde öğretmen açığını karşılayacak bütçe ayrılmadı. Milli Eğitim Bakanı tarafından da öğretmen açığının kapatılacağına ilişkin olumlu bir açıklama yapılmadı.
 
Bu bütçe ile taşımalı eğitim kalkmıyor

Bizim yaptığımız hesaplamalarda 150 bin kadrolu öğretmen alınarak taşımalı eğitim sonlandırılabilir. Bir yıllık taşımalı eğitim maliyeti ile 150 bin öğretmenin ücret maliyetini karşılaştırdık. Gördük ki 150 bin öğretmen ataması yapılarak taşımalı eğitime son verilebilir.
 
Yaptığımız hesaplamalarda; 150 bin kadrolu öğretmenin yıllık maliyeti; 7 milyar 229 milyon 700 bin lira. Taşımalı eğitimin yıllık maliyeti ise; 7 milyar 811 milyon 310 bin lira.

Yorumlar (0)