Ölüm Aylığı İçin Yeni Dönem Başlıyor !

Hayatını kaybeden sigortalının geride bıraktığı eşine ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanıyor. Bağlanan ölüm aylığında yeni dönem başlıyor. Konu hakkında detaylar haberimizde...

EKONOMİ 23.10.2018, 09:50
Ölüm Aylığı İçin Yeni Dönem Başlıyor !

Ölüm aylığı hakkında yeni düzenlemeler yapılıyor. Bu kapsamda gereği halinde hak sahibi çocukların aylıklarının diğer hak sahibine geçişini sağlayacak düzenleme işlemlerindeki bürokratik işlemler de sona eriyor.

ÖLÜM AYLIĞINDA YENİ DÖNEM

Konu ile ilgili olarak Emekli Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin müdürlüklerine bir yazı göndererek işlemlerin otomatik yapılması istendi.

Yapılan düzenlemeler kapsamında ölüm aylığı bağlama sürecinde başvuru sahibinin yaptığı işlemler sonucunda takibinin ve ödeme işleminin iş yükü oluşturması, gereksiz ödemelere yol açması, gecikmelere sebep olarak mağduriyet oluşturduğunun ortaya çıktığı ifade edildi. Türkiye Gazetesinden Sefa Bilgitekin'in aktardıklarına göre baba veya annesini kaybeden bir kız çocuğu, evlenene kadar ve sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun ömür boyu yetim aylığı alabiliyor.

Ancak kişinin evlenirse veya işe girerse ölüm aylığı kesiliyor. Düzenlemeye göre boşandığında veya işinden ayrıldığında annesine geçen hissesinin tekrar kendisine bağlandığı ifade edilerek ölüm aylığının bağlanması için sigortalının en az 5 yıldır sigortalı bulunup en az 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olması gerekmektedir. 

Ayrıca malullük veya emekli aylığına hak kazanmış olması da şart.

KAMUPERSONELİ.NET 

Yorumlar (1)
S.h 13 ay önce
Kendi bagkur emeklisi bagkurdan yetimmaasi alabilirmi