Otomobil Fiyatları Hakkında Şok Eden Açıklama!

İkinci el araç alacak vatandaşlar fiyatları çok inceliyor ve bu yüzden alacakları araçların piyasa değerine göre yüksek veya ucuz oranına göre planlarını yapıyor ancak otomobil piyasası hakkında yeni bir açıklama geldi. İşte detaylar.

EKONOMİ 23.04.2019, 19:27
Otomobil Fiyatları Hakkında Şok Eden Açıklama!

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık ikinci el araç satışıyla alakalı olarak yaptığı açıklamasında internet üzerinden düzenlenen satış fiyatlarının galeri fiyatına göre yüksek olduğunu belirtti.

Ayrıca havaların ısınmasıyla beraber elinde araçları olanların fiyat yükseltmesini bekleyenlere kötü bir haber geldi.

Geçen seneye göre ikinci el araç satışlarının sıfır otomobillerde uygulanan ÖTV indirimleriyle beraber sıkıntıya dahil olduğunu belirten Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık maddi güce göre sıfır otomobillere yanaşmayanların ikinci el araçları incelediğini söyledi.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık konu hakkında açıklamalarında ise;

"Yıllar önce mevsime göre fiyat ve satış değişikliği oluyordu. Tatilin, bayramın olması satışları hızlandırıyordu. Ancak artık araba ihtiyaca dönüp yatırım aracı olmaktan çıktı. İnsanlar ne zaman elinde para varsa o zaman araç almaya yöneliyor.

Bunun yazı, kışı, baharı ve bayramı kalmadı artık. Şimdi fiyatların yükselmesi, düşmesi, dövizin, altının ve sıfır araçlara yapılacak zammın etkisiyledir.

Havaların açması ve baharın gelmesi umudumuzu arttırdı.

Ancak bu hareketlilik, seçimlerin bitmesi, belirsizliğin ortadan kalkması, herkesin kendi işine dönmesinde çok etkili oldu. Beklediğimiz artışlar yok, lakin beklentimiz iyi yönde" dedi.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık araç fiyatlarının bu saatten sonra düşüş yaşamayacağını belirtti ve açıklamasında;

"Türkiye'de nedendir bilinmez bir artış meydana geldi. İkinci el araç fiyatlarının ucuzlamasını bekleyen varsa yanılır. İkinci el fiyatları aynı seviyede devam eder.

Her ne kadar ÖTV'de indirim olsa, piyasa daralsa bile fiyatlarda değişme olmadı.

Arabaların geliş fiyatlarındaki, dolardaki ve banka kredilerindeki artışlar hesaplı aracı ortadan kaldırdı. Fiyatların da bu saatten sonra düşeceğini zannetmiyoruz" dedi.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık ayrıca galeri ve internet satışları hakkında yaptığı değerlendirmesinde ise;

"Biz bir araç alacağımız zaman yürüyenine, motoruna ve kaportasına bakarız. Daha sonra sıfır fiyatıyla karşılaştırıp ona göre fiyat biçeriz.

Ancak internet üzerinden satış yapmak isteyenler, birbirlerine bakarak fiyat belirlediği için fiyatlar artmaktadır. Herkes üzerine koyuyor.

Yok pazarlık payı olsun, yok benim araç daha iyi diyerek fiyatları artırıyorlar. Fiyatlar bu şekilde astronomik rakamlara çıkıyor.

Bu araçların normalde fiyatlarının belirlenmesi gerekiyor. Ancak bu olmadığı için bizim fiyatlarımızla internet üzerinden satışlarımız arasında yüzde 15'lerden yüzde 30'lara kadar fark oluşabiliyor. Bizim fiyatlarımız internetten daha düşük.

"Bunun üzerindeki araçlarda da satışlar fena değil. Rağbet gören otomatik, dizel ve modelli araçlar" ifadelerinde bulundu...

Yorumlar (0)