ÖTV ve KDV İndirimi Son Günü Ne Zaman? ÖTV ve KDV İndirimi Ne Zaman Bitecek?

ÖTV ve KDV İndirimi Son Günü Ne Zaman? ÖTV ve KDV İndirimi Ne Zaman Bitecek?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminin ne zaman sona ereceği merak ediliyor. Tapu harcının yanı sıra otomobil, mobilya, konut, motosiklet ve ticari araçlarda uygulanacak olan ÖTV ve KDV indirimlerinin son günü araştırılıyor. Peki ÖTV ve KDV indirimi uzatıldı mı? İşte ayrıntılar.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminin ne zaman sona ereceği merak ediliyor.

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) son gününün ne zaman olduğu ve ÖTV ile KDV süresinin uzatılıp, uzatılmadığı sorgulanıyor.

Hazine Bakanlığınca ekonominin hareketlenmesi enflasyon mücadelesi ve kur etkisiyle daralma yaşayan bazı sektörlere can verilmesi adına uygulamaya alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) son günü 30 Haziran 2019 olarak açıklandı.

ÖTV VE KDV İNDİRİMİ NE ZAMAN BAŞLAMIŞTI?

2018 yılı Kasım ayında başlatılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Katma Değer Vergisi (KDV) ilk olarak 31 Aralık ve daha sonra 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı. Daha sonra Bakanlık tarafından açıklanan karara göre 30 Haziran 2019 tarihine kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Mobilya sektöründe KDV oranı yüzde 18 yerine, yüzde 8 olarak uygulanıyor ve beyaz eşya ÖTV oranı ise sıfır olarak açıklandı.

Konut satışında uygulanacak KDV oranı 31 Aralık 2019 tarihine kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacaktır. Tapu harcında ise bu rakam yüzde 3 olarak açıklandı ancak tapuda indirim 2019 yılı sonuna kadar sürdürülecek.

1600 cc altında olan motorlu araçlar için ÖTV indirimi 15'er puanlık olarak uygulandı ve ticari araçlarda KDV oranı yüzde 18'den yüzde 1'e düşürüldü.

PEKİ ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİ UZATILACAK MI?

ÖTV ve KDV indirimlerine süre uzatılması uygulanıp, uygulanmayacağı hakkında resmi açıklama yapılmadı.

İlgili Haberler
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler