Prim Yatırıp Emekli Olamayanlar Dikkat! SGK'dan Toplu Para Alma Hakkınız Var

SGK'ya prim yatırdığı halde emekli olamayan vatandaşlar kurumdan toplu para alabiliyorlar. Peki SGK'dan kimler, ne kadar toplu para ödemesi alabilirler? Bu konuya dair yürürlükte olan uygulamanın detaylarını Kamupersoneli.net olarak sizlere aktarıyoruz.

EKONOMİ 12.09.2018, 19:55 13.09.2018, 00:49
Prim Yatırıp Emekli Olamayanlar Dikkat! SGK'dan Toplu Para Alma Hakkınız Var

Sosyal Güvenlik Kurumu'na yıllarca prim yatıran vatandaşların en büyük hayalleri emeklilik şartlarını tamamlamak ve yaşlandıklarında emekli olabilmek. 

Bu kapsamda büyük fedakarlıklar gösterip SGK'ya prim ödeyen vatandaşlar prim şartının yanı sıra yaş ve gün şartını da sağlamak için büyük uğraş veriyorlar. Bu üç şartı tamamlayan vatandaşlar emekli olurken bazı vatandaşlar çeşitli nedenlerden dolayı şartların hepsini tamamlayamıyorlar. Bu kapsamda SGK bu vatandaşlara yatırdıkları primleri geri ödüyor. 

İşte SGK tarafından ödenen bu toplu parayı almak için gerekli olan koşullar ve yapılması gereken işlemler neler? Detayları ile sizlerle paylaşıyoruz. 

SGK'DAN EMEKLİ OLAMAYAN VATANDAŞLARA TOPLU PARA

SGK uzun yıllar boyunca prim ödeyen ancak emekli olamayan vatandaşların yatırdıkları primleri geri ödüyor. Bu kapsamda SGK'ya başvuruda bulunan vatandaşlara kurum o zamana kadar ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini (sağlık hariç) güncel rakamlarla iade ediyor. Ancak bu toplu parayı alabilmek için bazı koşullar bulunuyor. Bu koşulların ilki toplu para talebinde bulunan vatandaşların sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olması ve kendi işini yürütüyor olmaması gerekiyor. Ayrıca SGK bu para için yıl şartı talep ediyor. Bu rakam erkeklerde 25, kadınlarda 20 olarak belirlenmiş. 

Peki Hangi Primler Geri Ödeniyor?

Prim iadesi, ödenmiş primler yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için belli bir katsayı ile güncellenerek ödeniyor. Eski SSK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur'luların tüm primleri geri veriliyor. 

Ayrıca bu ödemeyi almak isteyen vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunması gerekiyor. SGK'ya dilekçe ile yapılacak başvurular sonrası vatandaşların talepleri dikkate alınıyor.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)