Rapor Açıklandı: Memur ve İşçi Maaşlarına Yüzde 8,2 Zam Gözüktü

Yeni TCMB Başkanı Murat Uysal, işçi ve memur zamlarında gerçekleşen değil beklenen enflasyona işaret ederek memur ve işçi maaşlarının zamları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Murat Uysal açıklamalarında 2020 için yüzde 8,2 zammı işaret etti.

EKONOMİ 06.08.2019, 11:14 06.08.2019, 11:33
Rapor Açıklandı: Memur ve İşçi Maaşlarına Yüzde 8,2 Zam Gözüktü

Yeni TCMB Başkanı Murat Uysal yaptığı açıklamalarında işçi ve memur zamlarında gerçekleşen değil beklenen enflasyona işaret etti. Konu ile ilgili olarak Murat Uysal açıklamalarında 2020 için yüzde 8,2 zammı işaret etti.

MEMUR VE İŞÇİ MAAŞLARINA YÜZDE 8,2 ZAM

Merkez Bankası (TCMB), 2019 sonu enflasyon tahminini 0.7 puan aşağı çekerek yüzde 13.9’e düşürdü. 2020 yılı için memur ve işçi maaşlarına yüzde 8.2 ve 2021 için yüzde 5.2’lik tahminler korundu.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı kararıyla Murat Çetinkaya'nın yerine getirilen Murat Uysal başkan olarak ilk raporunu sundu. Rapor sunulan ilk toplantıda yeni faiz indirimleri sinyali verilirken oran konusunda bir yönlendirme yapmaktan kaçınıldı.

Cumhuriyet gazetesinin aktardıklarına göre Murat Uysal işçi ve memurlara verilecek zam konusunda da geçmişe değil geleceğe yönelik hedeflere bakılmasını istedi ve 2020 için yıl sonu enflasyon tahmini olan yüzde 8.2’ye işaret etti.

Bu yaklaşım, enflasyon hedefleri hiçbir zaman tutmadığı için işçi ve memura daha düşük zam verilmesi anlamına geldiği gerekçesiyle sendikalar tarafından kabul edilmiyor.

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan görev değişikliğine ilişkin “bankanın bağımsızlığı zedelendi” eleştirilerine Merkez Bankası Murat Uysal tarafından yanıt verildi. Murat Uysal bu konuya ilişkin görev değişikliğiyle ilgili kararın mevcut yasal düzenlemelere göre alındığını ifade etti.

FAİZ İNDİRİMLERİNDE AGRESİF OLUNMAMASI GEREKİYOR

Özyeğin Üniversitesi’nden Gizem Öztok Altınsaç bu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Altınsaç açıklamalarında 2020 yıl sonu beklentisi olan yüzde 8.2’ye erişmek için, enflasyon yüzde 12-13’lere geldiğinde faiz indirimlerinde agresif olmaması gerektiğini ifade etti.

Ayrıca Altınsaç memur ve işçi maaşlarına zam gözükmesi konusuna ilişkin "Eğer 2020’de yüzde 8 isteniyorsa politika faizinde yüzde 16’nın altına çok gelinmemesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Yorumlar (5)
merkez 2 ay önce
Bence bu ülkede zaten hiç enflasyon yok hiç dolayısiyla zama gerek yok (c.bşk ve milletvekilleri hariç)
Abdurrahman ilhan 2 ay önce
Çok güzel de peki sayın başkan, şimdiye kadar hedeflenen enflasyon o kadar baskılamalara rağmen hiç tutmadı. Hiç kimsede bunun hesabını vermedi, hiç kimsede sormadı. Sayın başkan hedefi tutturamazsa hesabını vermeye hazır mı? İstifa edecek mi?
Eyüp 2 ay önce
Ali yalcın işini bilir songun yüzde 7.ye imza atar atmasa koltuğundan olur 2023 seçimlerinde oy endikasyonu kaç olur bunun hesabını yapmak lazım ipte hep aşağı çekilecek galiba boşa zam beklemeyin sigara zammı yüzde 50 oldu 1 yılda enflasyonu pek etkilemedi hayırlı olsun
Cemil Belediye ağır vasıtalı şöför 2 ay önce
Alooooooooooooooo Belediye taşerona kadroyu unuttunuzmu..bırakın onu bunu önce kadromuzu verin sonra zammı konuşun
Adalet 2 ay önce
Memur sene koşa koşa üye olanlar mutlu musunuz.Her toplu sözleşme döneminde sırtımıza sapliyorlar hançeri.İtibardan tasarruf etmeyenler memurunun işçisinin itibarını yerlerde süründürüyor.Hakkimizi yiyen herkesi Allah'a havale ediyorum