Rekor çöküş: petrol neden bir buçuk yıl içinde asgariye indi?

Brent tipi ham petrolün maliyeti varil başına 53 dolarlık bir düşüşe neden oldu - o kadar düşük ki, Eylül 2017'den bu yana teklif edilmedi. Piyasa OPEC + anlaşmasına cevap vermedi ve ekonomistler düşüşün çok fazla olduğu konusunda uyardılar. Petrol piyasası yeni bir darbe bekliyor mu ve önümüzdeki aylarda siyah altın fiyatına ne olacak?

EKONOMİ 24.12.2018, 20:31 24.12.2018, 20:39
Rekor çöküş: petrol neden bir buçuk yıl içinde asgariye indi?

Artı ve spekülatörler

7 Aralık'ta, OPEC + ülkeleri petrol üretiminde kümülatif bir şekilde günde 1,2 milyon varil azaltma konusunda anlaştılar. Bu anlaşma altı aydır - Temmuz 2019'a kadar. Bu miktarın 800.000 varili OPEC ülkelerinde ve 400.000'i kartelin bir parçası olmayan ülkelerdedir. Rusya, üretimi günlük 228 bin varil azaltmayı kabul etti.

Analistler şöyle diyor: Piyasa bu kararları belirsizce algılıyor. Azalma, önceki anlaşmaya göre 0,6 milyon varilden daha azdı. Bu nedenle, piyasa katılımcıları, üretimdeki planlanan düşüşün 2019'daki petrol arz fazlasıyla mücadelede yeterli olacağından şüphe ediyor.

Üretim kesintileri sadece Ocak ayında başlayacak ve aşamalı olacak, bu nedenle pazar önümüzdeki aylarda ateşli olabilir.

İran hoşgörüleri

Petrol fiyatlarını aşağı çeken bir diğer önemli faktör: ABD'nin İran'dan hidrokarbon ihracatı üzerindeki kısıtlamaları beklendiği kadar güçlü bir etki yaratmadı. Washington, Çin dahil sekiz büyük alıcının İslam Cumhuriyeti'nden petrol ithal etmesine izin verdi.

Kochetkov, "İşleme altyapıları İran petrolünde keskinleştiğinden, alımlarını sürdürmelerine izin verildi. Buna göre, piyasada aşırı bir arz vardı." Dedi.

Ticaret Savaşları ve Fed

Alıntılar, Trump tarafından başlatılan ticaret savaşlarının baskısı altında. Özellikle ABD ile Çin arasındaki çatışma zaten ekonomik büyümeyi etkiliyor.

Kochetkov, "PRC’de üretimdeki artış üç yıl içinde en düşük seviyeye geriledi ve perakende satışlar 15 yıldan daha az bir sürede büyüdü," dedi. Böylece petrol spekülatörleri hala sadece yavaş olamayan talep konusunda endişeleri var. büyümesi, aynı zamanda azalmaya başlar. "

Petrol azaldı ve baz faiz oranının 0,25 puan arttığı ABD Federal Rezervi (Fed) toplantısının sonuçları.

OANDA'daki Asya-Pasifik ticaret bölümünün başkanı Stepan Innes, "Riskli varlıklar ve petrol Fed'in planlarına olumsuz tepki verdi, tüccarlar arz ve talep faktörlerini yerine getirmeye devam etti" dedi.

Saldırı altındaki saldırganlar

Olumsuz faktörlerin toplamını değerlendiren ekonomistler, petrol fiyatlarındaki düşüşü dışlamazlar. Amerikan şamandıralara vaat ettiği en büyük sorun: Kâr getirmeyen proje sayısı katlanarak artıyor.

The Wall Street Journal'a göre, son birkaç ay içinde, shale oil üreticileri üretimlerini sürekli olarak artırdılar, ancak varil başına fiyatların 50 doların altına düşmesi onlar için ciddi riskler taşıyor. Bu arada, Amerikan WTI petrolü zaten 46 $ civarında işlem görüyor.

Danışma ajansı Wood Mackenzie'nin tahminlerine göre, gelecek yıl ABD'deki en büyük tarlalardan birinde - Permiyen Havzasında - şeyl yağı üretiminin büyümesi neredeyse iki kat yavaşlayacak.

Uzmanlar, Brent fiyat tekliflerinin varil başına 50-53 dolara düşebileceğini, ancak o zaman pazarın aşırı “aşırı satılacağını” söylüyor. Kochetkov, “Buna bağlı olarak spekülatif kısa pozisyonların kapatılması bile petrolün kayıpların yüzde 10-15'ini oynamasına izin verecek” dedi. Üç yıl önce olduğu gibi fiyat savaşları yapmak istiyor. Buna göre, arzdaki kontrolsüz büyüme riski düşük. ”

Yorumlar (0)