23 Temmuz 2020 Perşembe 11:56
Resmen açıklandı! O borçlar 3 ay ertelendi

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Covid-19 Salgını Nedeniyle Zarar Gören Esnaf ve Sanatkârların, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Kararlar Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2781) Resmi Gazete'de yayımlandı.

ESNAFLAIRN BORÇLARI HAKKINDA RESMİ KARAR YAYIMLANDI

Yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre Kovid-19 salgını nedeniyle işleri zarar gören ve Türkiye  genelinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarların, Halkbank tarafından Türkiye  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine  (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve  kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi  kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamında olan kredi borçlarının  ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

3 AY BOYUNCA BORÇLAR ERTELENDİ

Buna göre, 30 Haziran 2020 ve öncesinde kullanılan düşük faizli  kredilerden doğan borçlardan 1 Temmuz 2020-30 Eylül 2020 döneminde vadesi dolacak  olup, kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla itfa edilmeyen borçlar, başvuru  şartı aranmaksızın faiz tahakkuk ettirilerek ve taksit sayısı değiştirilmeden 3  ay ertelendi.

Erteleme dönemi boyunca taksit-anapara borcu ve tahakkuk edecek faizin  ilgili kararlar uyarınca borçluya yansıyan kısmıyla tutara ilişkin banka ve  sigorta muameleleri vergisi kalan taksitlere eşit olarak eklenecek.

Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkarlardan erteleme  dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak.  Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkarlar erteleme kapsamından  çıkarılacak.

Bankanın karar kapsamında ertelenen kredilerden doğacak gelir  kayıpları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ödenecek. Karar, 1 Temmuz 2020 itibarıyla geçerli olacak.

İlgili Karar şöyle: Covid-19 Salgını Nedeniyle Zarar Gören Esnaf ve Sanatkârların, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Kararlar Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2781)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.