Seçim öncesi ekonomi paketi meclise sunulmak üzere hazırlanıyor

23 Haziran seçimlerinden önce TBMM'ye sunulmak üzere yeni bir ekonomi paketi hazırlanıyor. Bütçe açığına ve finans piyasalarına müdahale olarak algılanan, Merkez Bankası'nın ihtiyat akçesinin Hazine'ye aktarımı ve enerji şirketlerinin borçlarının yeniden yapılandırılmasını da içeren, ekonomiye yoğunlaşan torba yasa için hazırlıklar tamamlanıyor.

EKONOMİ 17.05.2019, 18:09 17.05.2019, 19:35
Seçim öncesi ekonomi paketi meclise sunulmak üzere hazırlanıyor

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçimlerinden önce, acil ve öncelikli olarak belirlenen dört teklifin yasalaştırılmasını planlanıyor. Bu düzenlemelerin en önemlisi ekonomi alanında olacak. Hükümet, seçimden önce özellikle ekonomi alanında yoğunlaşan acil ve öncelikli konuları yasalaştırmayı hedefliyor.

İhtiyaç akçesinin Hazine'ye devri ekonmistler tarafından eleştirilmişti

Edinilen bilgiye göre, teklifin çalışmaları aşamasında tüm kurum ve bakanlıklardan öncelikle yasalaşması gereken düzenlemeleri bildirmeleri istendi. Bu teklifin içinde, Merkez Bankası'ndaki ihtiyatlı akçeden bütçeye yapılan aktarıma olanak veren yasal düzenlemenin olacağı da iddia ediliyor. Bu paradan bütçeye aktarım yapılması için yasal alt yapının gerektiği, Merkez Bankası yönetiminin de bunu özellikle istediği belirtiliyor.

Dört yasa teklifi yasalaştıktan sonra meclis Temmuz başına kadar çalışmayacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir toplantı ile son şekli verilecek torba yasanın genişliği, bakanlıklardan gelen taleplere göre belirlenecek ve netleşecek. Habere göre TBMM Genel Kurulu, dört yasa teklifini yasalaştırdıktan sonra seçim takvimi de yoğunlaşacağı için Temmuz başına kadar çalışmayacak.

Bütçe açığı 54.5 milyar TL'ye yükseldi

Reuters'da bu hafta yayımlanan özel bir haberde Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın, bütçenin daha fazla bozulmaması için TCMB'nin 40 milyar liralık ihtiyat akçesini merkezi yönetim bütçesine aktarmayı planladığına dikkat çekilmişti. Haberde bu konuda gerekli yasal düzenleme üzerinde çalışıldığı belirtilmişti. Merkezi yönetim bütçe açığı, harcamalardaki artış trendinin giderleri tetiklemesi ve ekonomik aktivitedeki yavaşlamanın gelirlere negatif etkisiyle yılın ilk dört ayında yüzde 135.1 artışla 54.5 milyar TL'ye yükseldi.

Hükümetin tek seferlik gelir adımı TCMB'nin ihtiyaç akçesi planı enflasyon etkisiyle eleştiriliyor

Türkiye ekonomisinin makro anlamda, özellikle de benzer ülkelere kıyasla, en güçlü olduğu alanların biri olan bütçe dengesi, 2016'da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle kısmen bozulmaya başladı. Bozulma bugüne kadar atılan bir çok adımla belirginleşti. Merkezi yönetim bütçesinde 2018 sonunda bazı gider azaltıcı tedbirler de uygulandı ancak harcamalardaki sert artış genel olarak tek seferlik gelirlerle desteklendi. Hükümetin bu kez tek seferlik gelir adımı ise TCMB'nin ihtiyaç akçesi olacak. Bu tutar bütçedeki bozulmanın daha az hissedilmesi için yeterli görülüyor ancak yarattığı algı ve enflasyona etkisiyle eleştiriliyor.

Yorumlar (0)