Sendikalar Bir Araya Geliyor ! 2 Bin TL Asgari Ücret Talep Edilecek

Asgari ücretin 2 bin TL olması için sendikalar bu hafta bir araya gelecek. Yapılacak olan görüşmelerin detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz...

EKONOMİ 14.10.2018, 09:21 Batuhan
Sendikalar Bir Araya Geliyor ! 2 Bin TL Asgari Ücret Talep Edilecek

1.603 lira olan asgari ücret enflasyon karşısında değer kaybediyor. Yeni yılda asgari ücretin 2 bin TL olması için sendikalar bu hafta bir araya gelecek. Bunun yanı sıra sendikalar bu rakamın yıl sonunu beklemeden Kasım ve Aralık'ta da uygulamaya konulmasını istiyor.

2 BİN TL İÇİN BİR ARAYA GELİNİYOR

Konu ile ilgili olarak Vatan Gazetesinden Mert Nayır'ın aktardıklarına göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi temsilcisi konumunda bulunan Türk-İş komisyonda açılışın en düşük 2 bin TL üzerinden açılacağı aktarıldı. 

Türk İş işçilerin ortalama bir hayat standartlarında geçimlerini sağlayabilmeleri adına en düşük ücretin 2 bin 600 lira olması gerektiği savunuluyor. 

2 bin liralık net asgari ücret tutarına hükümet tarafından yeterli destek gelmesi halinde işveren temsilcisi Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu da sıcak bakıyor.

Aktarılanlara göre 2 bin liralık asgari ücret son açıklanan verilere göre de son derece mütevazi görünüyor. 1 kişinin aylık geçim maliyeti 1.949 liraya, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.757 liraya yükseldi. Ayrıca yoksulluk sınırı da 6 bin 77 lira olmuş durumda.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)