Sendikalar Ne Kadar Asgari Ücret Talep Ediyor ?

2019 yılında sendikaların ne kadar asgari ücret talep ettiklerini okuyucularımızla paylaşıyoruz. İşte tüm detaylar...

EKONOMİ 19.10.2018, 21:30 Batuhan
Sendikalar Ne Kadar Asgari Ücret Talep Ediyor ?

Yıl sonunun gelmesi ile asgari ücret tartışmaları aratmaya başladı. Sendikalar tarafından peşin sıra açıklamalar yapılarak asgari ücret talebinde bulunuluyor. Sendikaların asgari ücret taleplerini kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

ASGARİ ÜCRET TALEPLERİ

HAK İş Sendikaları, Türk İş Sendikası ve DİSK tarafından asgari ücret hakkında çeşitli açıklamalarda bulunuldu. Sendikalar tarafından yapılan açıklamada bir kişinin aylık geçim maliyeti 1.949 lira, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.757 lira olduğu vurgusunda bulunuldu.

Türk İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada ise asgari ücret için pazarlıkların en az 2 bin TL'den başlaması gerektiği ifade edildi. Ayrıca talep edilen tutarın ise 2 bin 600 TL olduğu ifade edilirken TL'de yaşanan kayıplara dikkat çekildi.

Sendika tarafından Avrupa’nın en düşük asgari ücretine sahip olduğumuz ifade edildi. Bu açıklamaların ardından asgari ücret için en az yüzde 20 veya 25'lik bir zam öngörüldüğü vurgulandı ve yüzde 25'lik bir artış yaşanırsa asgari ücretin 2019 yılında 2000 TL'ye yükseleceği ifade edildi.

Sizlerde asgari ücret hakkında taleplerinizi yorum bölümünden belirtebilirsiniz.

KAMUPERSONELİ.NET 

Yorumlar (2)
Abdullah cengiz 10 ay önce
Aslında günümüzde asgari ücretle geçimini saglayanlar bir ailenin giderini karşılamamaktadır ortalama bir ailenin gideri kira yiyecek giyim cocukşarın okul masrafı derken neredeyse içeri girmektedir yani yetersiz asgari ücreti en az 2500 olması bence bir aileye göre daha iyi olacaktır saygılarımla