SGK Başkanından Çok Önemli Genel Sağlık Sigortası Açıklaması

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı gelir testi yapma zorunluluğu ile ilgili açıklama yaptı. Bağlı: ''Gelir testi yapma zorunluluğu kalkıyor. 1 Nisan'dan itibaren tüm vatandaşlarımızı başvurmaları için bekliyoruz. Gelir testine girmediği için tavan tutardan borcu birikenler Nisan’dan itibaren 1 yıl içinde başvurulursa, borç düşecek. 12 taksitle de ödeme imkanı olacak'' dedi.

EKONOMİ 14.03.2017, 13:39 14.03.2017, 13:44
SGK Başkanından Çok Önemli Genel Sağlık Sigortası Açıklaması

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında açıklamalar yaptı. SGK Başkanı Bağlı, yeni düzenlemenin neler getireceğine ilişkin, 8 Mart’ta  Resmi Gazete’de yayınlanan Kanunun  1 Nisan’da yürürlüğe gireceğini anımsatarak, 10 milyonu aşkın vatandaşın 10 yıl boyunca sistem hakkında dile getirdikleri, problem olarak gördükleri ve belirlenen bütün sorunların yeni düzenlemede çözüme kavuşturulacağının altını çizdi.

Genel Sağlık Sigortası’nın önceki sisteminin çeşitli kademelerden oluştuğunu, herhangi bir sigorta koluna dahil olmayan ve gelir tespiti yapmayan vatandaşların sisteme otomatik olarak dahil edildiğini belirten Bağlı, geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların ise eski sistemde yeşil kartlı denilen statüde sağlık hizmetlerinden yararlanacağını ifade etti.

Yeni düzenleme de sistemi basitleştirdiklerini dile getiren Başkan Bağlı, “Prim oranını yüzde 12’den yüzde 3’e indirdik. Re’sen  tescil yapıyoruz. Vatandaşlara diyoruz ki, 53,33 lira ödemek şartıyla sizi Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bütün Genel Sağlık Sigortası imkânlarına sahipsiniz” dedi.

Başkan Bağlı, geçmişte oluşan borçlarla ilgili de şu açıklamalarda bulundu:  “Sistemin en önemli avantajlarından birisinin bu borcu düzeltmiş olmasıdır. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle sistemden dolayı oluşmuş borçların bütün gecikme zamları otomatikman siliniyor. Borçların tamamını 53,33 lira üzerinden hesaplıyoruz. Borcu geriye dönük bu şekilde hesaplıyoruz. Borcunuzu güncelledik, gecikme faizini sildik ana borçta yüzde 3’e göre hesaplandı. İsterseniz bunu 12 ay olarak taksitlendirebilirsiniz. Bunun altını özellikle çiziyorum, herkesten 53 lira ücret almıyoruz. O 53 liralık ücret, bütün aileyi kapsamaktadır. Genel Sağlık sigortası kapsamına alınan kişiler, üniversite hastaneleri, en pahalı ilaçlar olmak üzere, yurt dışı tedavileri dahil vatandaş sistemin her imkanından yararlanabilir.”

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)