SGK'da Unutulan Paralar İçin Hak Sahiplerinin Ne Yapması Gerekiyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda unutulan paralar yani ödemeler ile ilgili son araştırma sonuçları bir hayli şaşırtıcı. Son alınan bilgilere göre, SGK aylık ödemeler için bankaya yatırdığı paralardan 99 milyonluk kısmı geri döndü. Peki SGK'da parasını unutanlar veya hak sahipleri bu paraları nasıl alabilirler? Detayları haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 06.10.2018, 23:03
SGK'da Unutulan Paralar İçin Hak Sahiplerinin Ne Yapması Gerekiyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaş, destek ve diğer ödemeler için bankalara yatırılan tutarlardan 99 milyonluk kısmının hal sahipleri tarafından çekilmediği için kuruma geri döndüğü bildirildi. Vatandaşların SGK'dan almayı unuttuğu paralar ile ilgili bu detaylar Sayıştay’ın hazırladığı 2017 yılı Sosyal Güvenlik Kurumu denetim raporunda ortaya çıktı. 

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre 22 Aralık 2017 tarihi itibarıyla, kurumun “Emekli maaşlarından iade edilenler” hesabında 99 milyon 403 bin TL bulunuyor. Peki bu vatandaşlar tarafından unutulan paralar için bundan sonraki süreçlerde ne yapılabilir? İşte bilinmesi gerekenler, 

SGK'DA 99 MİLYON TL'LİK ÖDEME UNUTULDU

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan ödemesini unutan vatandaşların bilmeleri gereken ilk husus bu paralar 5 yıl süre ile geri alınabiliyor. Eğer bu ödemeler 5 yıl içinde geri alınmazsa kurumun gelir hesabına kaydediliyor. Bu kapsamda SGK tarafından ödenen ve 2013-2018 yıllarında bankadan çekilmeyen aylıklar da söz konusu emanet hesabında bekletiliyor. 

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu uyarınca, iş kazası, meslek hastalığı, vazife malullüğü ve ölüm hallerinde bağlanması gereken gelir ve aylıkların, hak kazanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde talep edilmesi gerekiyor. Hastalık veya başka bir haklı sebeple SGK’ya zamanında müracaat edemediğini belgeleyenler açısından 5 yıllık zaman aşımı uygulanmıyor. İş kazası ve meslek hastalığı kapsamında ödenmesi gereken haklar ile ölüm sigortasından kazanılan diğer haklar, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıl içinde istenmezse düşüyor. 

Genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin alacaklarındaki zaman aşımı süresi ise hakkı doğuran olayın öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl sonra doluyor. Raporlu olunan dönemde ödenen paralar bu kapsamda değerlendiriliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda özellikle çeşitli haklar bilinmediğinden dolayı alınmıyor. SOn çıkarılan yasaya göre Ekim 2018'den önce ölen eşlerin dul ve yetim maaşlarını alanlar ile ilgili önemli düzenlemeler yapıldı. Vatandaşların bu ödemeleri alabilmeleri için ise SGK'ya başvuruda bulunmaları gerekiyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)