SGK'dan Flaş Açıklama! Yüzde 20 Daha Fazla Ödenecek

SSK ve Bağ-Kur kapsamında bulunan sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe belli şartlarla verildiği bilinen Halk arasında "süt parası" olarak bilinen (emzirme ödeneği) yüzde 20 daha fazla ödenecek.

EKONOMİ 19.01.2019, 12:21 19.01.2019, 20:08
SGK'dan Flaş Açıklama! Yüzde 20 Daha Fazla Ödenecek

SGK'dan süt parası almak için;

SSK'ya tabi (4/1-a'lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

Bağ-Kur (4/1-b'li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması ve doğan çocuğun veya çocukların yaşaması gerekmektedir.

İşten ayrılanlar da alabilir

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılabilmektedir.

Hemen hatırlatalım emzirme ödeneği almadım diye üzülmeyin. Bu hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 (beş) yıl içinde SGK'dan isteyebilirsiniz.

%20'den fazla arttı

Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, (4/1-a) ve (4/1-b) kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve SGK Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip, Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilmektedir.

SGK Yönetim Kurulu her yıl bir önceki yıl için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranında artırılmasına karar vermektedir. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2018 yılı için TÜFE oranlarında ortaya çıkan değişim oranının %20,30 olduğu dikkate alınarak 2018 yılında 149,00 TL olan emzirme ödeneği tutarı 2019 yılında 180,00 TL'ye yükseltilmiştir.

Yorumlar (4)
Taze anne 10 ay önce
180 lira bir kutu mama parası alırken kepçeyle verirken çay kaşığıyla yapmayın komik bir rakam türkiye şartlarinda
Nurgül 10 ay önce
Simdi ben 2014dogum yaptım ve sut parası almadım... Kimden alacağım
Halit 10 ay önce
Verır olmaz verse olmaz nasıl insansiniz ya şükredin
Mehmet dayı 10 ay önce
Ben olsam almam yarın sütüm size haram olsun derler yukardakiler