SGK'dan Hasta Olup Çalışamayanlara İş Görememezlik Maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumu hasta olduğu için çalışamayanlara günlük olarak iş görememezlik ödemesi yapıyor. İşçinin brüt maaşına göre belirlenen bu ödemeye dair detayları ve kimlerin faydalanabileceğini haberimizde aktarıyoruz.

EKONOMİ 13.09.2018, 18:48 13.09.2018, 20:25
SGK'dan Hasta Olup Çalışamayanlara İş Görememezlik Maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumu hasta olduğundan dolayı çalışamayan çalışanlara talep edilen koşulları sağlamaları halinde günlük olarak iş görememezlik ödemesi yapıyor. 

Peki SGK tarafından ödenen İş Görememezlik Ödemesini almak için talep edilen başvuru koşulları neler? Başvurular nasıl yapılır ve ödenecek ücret nasıl belirlenir? İşte tüm bu soruların cevabını sizlerle paylaşıyoruz. 

SGK'DAN ÇALIŞAMAYAN İŞÇİLERE GÜNLÜK DESTEK

Devlet tarafından sağlanan yardım ve destek ödemelerinden biri olan iş görememezlik ödeneği, herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan bir işçi hastalandığında ödenir. SGK aracılığıyla yapılan bu ödemeler çalışanların hasta oldukları süreç boyunca mağdur olmamaları için ödenir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla ödenen İş Görememezlik Ödeneğinden faydalanmak için ise çalışanların bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Hasta olan ve çalışmayacak durumda olan vatandaşların bu desteklerden faydalanmak için yapması gereken ilk işlem hasta olduğunu belgelendirmesi işlemi. Çalışan bu belgelendirme işlemlerini hastanelerden astalığından dolayı çalışamayacak durumda olduğuna dair rapor alarak gerçekleştirecek. 

İş Görememezlik Ödeneği için talep edilen diğer bir koşul ise belirli bir süre prim ödemesi şartı. Yani bu destek için vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu'na en az 90 gün prim yatırmış olmaları gerekiyor. Günlük olarak belirlenerek ödenen İş Görememezlik Ödeneği çalışanın brüt maaşına göre hesaplanıyor. Başvurular ise SGK'ya yapılıyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)