banner731

SGK'dan Karşılıksız Ödeme Nasıl Alınır? SGK Karşılıksız Ödeme Veriyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından vatandaşlara karşılıksız ödeme yapılıyor... Peki SGK'dan karşılıksız ödeme nasıl alınır? İşte açıklanan tüm detaylar...

EKONOMİ 18.05.2019, 16:52
SGK'dan Karşılıksız Ödeme Nasıl Alınır? SGK Karşılıksız Ödeme Veriyor!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) farklı uygulamalar kapsamında karşılıksız pek çok ödme veriyor.

Yardıma muhtaç olan vatandaşlara yardım etmeye devam eden SGK'nın yardımları ise çoğu vatandaş tarafından bilinmiyor.

Peki SGK'dan karşılıksız ödeme nasıl alınır? İşte SGK'nın verdiği tüm karşılıksız ödemeler...

24 MAAŞ KADAR ÇEYİZ PARASI ALABİLİYOR

Kamuoyunda çeyiz parası adında bilinen evlenme yardımı, SGK’dan yapılan yardımlar arasında. Düğün telaşına kapılan vatandaşların akıllarına gelmeyen bu ödemeler SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olan vatandaşların vefatı halinde bekar kız çocukları yetim aylığı bağlıyor. Kız çocukları evlenince de 24 maaş kadar çeyiz parası alabiliyor. Yetim maaşı 1000 liraysa, 24 bin lira ödeniyor. Bunun için evlenirken SGK’ya dilekçe vermek yeterli.

İŞE GİDEMEYEN İŞÇİLERE HER GÜN 40 LİRA

Sağlık sorunu nedeniyle rapor alan ve işe gidemeyen işçilere her gün 40 lira iş göremezlik ödeneği alma hakkı bulunuyor.

Ama hastalık nedeniyle SGK’ya kimse başvuru yapıp da bu ödemelerini almıyor. Raporunuzla SGK’ya giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

CENAZE ÖDENEĞİ

Kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş ölen sigortalının hak sahiplerine (birinci derece yakınlarına) cenaze ödeneği veriliyor. Bu para 2018 itibarıyla 595 lira olarak vatandaşlara veriliyor. Unutulan ödenek 5 yıl içinde başvuru yapılırsa alınabiliyor. SGK bu ödemeleri 3 yıldır yapmaya devam ediyor.

DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI

Doğum öncesi ve sonrası toplam kadınların 112 gün izin kullanma hakkı var. Sigortalı anneler, çalışmadıkları sürenin parasını SGK’dan alabiliyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen para 5050 lira. Bu, maaşa göre 37 bin liraya kadar çıkıyor. Bu ödemenin yatıp yatmadığını turkiye.gov.tr’den kontrol edilebilirsiniz.

ANNEYE, ANNE SİGORTALI DEĞİLSE BABAYA

Sosyal Güvenlik Kurumu, anneye, anne sigortalı değilse babaya her doğumda 149 lira ödeme yapıyor. Bunun için SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvurabilirsiniz.

HASTANEYE GÖRE YOLLUK ÖDENEĞİ

Eğer bulunduğunuz ilde, örneğin; Kars’taysanız tedavi için İstanbul’a gitmeniz gerekiyorsa ve sevkiniz yapıldıysa uçak masrafına kadar SGK ödeme yapmalıdır.

Gidilen şehir, ülke ve hastaneye göre yolluk ödeneği değişiklik gösteriyor.

EMEKLİ OLMAYANA PİRİMLERİ TOPLU İADE

Bazı sigortalılar emeklilik için gerekli prim gününü tamamlayamıyor. Bu kişiler o ana kadar ödedikleri primleri SGK’dan toplu olarak geri isteyebiliyor. Bunun için SGK’ya dilekçeyle başvurmak yeterlidir.

Yorumlar (0)