SGK'dan Toplu Para Alabilirsiniz! Başvurular Alınıyor

Her çalışan elbette emekli olmak istiyor. Emekli olabilmek adına prim, yıl ve yaş şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamadığı için emekli olamayanlar ise toplu para ödemesi yapılıyor .Peki başvurular nereye yapılacak? İşte detaylar.

SGK'dan Toplu Para Alabilirsiniz! Başvurular Alınıyor

Çalışanlar emekli olabilmek adına prim, yıl ve yaş şartlarını yerine getirmek için çabalıyor. Yaşı dolmasına rağmen primlerini tamamlayamadığı için emekli olamayanlar ise toplu para imkanı sağlanıyor.

Emekli olmak adına yaş şartını yerine getirmiş olmasına rağmen sigortalı olma süresini veya prim ödeme gün sayısını dolduramamış kişiler isterlerse SGK'Ya ödedikleri primleri geri alabiliyorlar.

Toplu para alma imkanı için belirli şartlar bulunuluyor. Bunun için SGK'ya başvuru yapmak gerekiyor. SGK'ya başvuru yapan kişi o zamana kadar ödemiş olduğu malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primleri (sağlık hariç) iade edilmekte.

Toplu parayı alabilmek adına sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini yürütüyor olmamak, yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını yerine getirmek gerekiyor.

Kısacası emekli olacak şartlara ulaşmamış olmak şartı aranmakta. Prim iadesi, ödenmiş primler yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar içinde yıllar için belli bir katsayı ile güncellenerek ödeme sağlanmakta.

Eski SSK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödenmektedir.

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2019, 18:44
YORUM EKLE