SGK : Gelir Testi Süreci 1 Nisan'da Başlıyor, Borç Düşecek ve 12 Taksit İmkanı Sağlanacak

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı 1 Nisan'da başlayacak olan gelir testi uygulamasına yönelik açıklamada bulundu; '' 1 Yıl içerisinde başvuranlar için borç düşecek ve 12 taksit imkanı sağlanacak ''

EKONOMİ 15.03.2017, 09:23
SGK : Gelir Testi Süreci 1 Nisan'da Başlıyor, Borç Düşecek ve 12 Taksit İmkanı Sağlanacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı; Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni düzenlemelere ilişkin 8 Martta Resmi Gazetede yayımlanan kanunun 1 Nisan'da yürürlüğe gireceğini de hatırlatarak;

'' Genel Sağlık Sigortası’nın önceki sisteminin çeşitli kademelerden oluştuğunu, herhangi bir sigorta koluna dahil olmayan ve gelir tespit yapmayan vatandaşların sisteme otomatikman dahil edildiğini ifade etti. Geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların ise eski sistemde yeşil kartlı denilen statüde sağlık hizmetlerinden faydalandığını '' dile getirdi.

'' Prim oranını yüzde 12’den yüzde 3’e indirdik. Re’sen  tescil yapıyoruz. Vatandaşlara diyoruz ki, 53,33 lira ödemek şartıyla sizi Genel Sağlık Sigortası kapsamına dahil ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağlanan bütün Genel Sağlık Sigortası imkânlarına sahipsiniz '' diyen Bağlı, GSS sisteminin daha da kolaylaştırıldığına dair dikkat çekti.

Vatandaşların varolan borçlarına yönelik; Sistemin en önemli avantajlarından birisinin bu borcu düzeltmiş olmasıdır. 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle sistemden dolayı oluşmuş borçların bütün gecikme zamları otomatikman siliniyor. Borçların tamamını 53,33 lira üzerinden hesaplıyoruz. Borcu geriye dönük bu şekilde hesaplıyoruz. Borcunuzu güncelledik, gecikme faizini sildik ana borçta yüzde 3’e göre hesaplandı. İsterseniz bunu 12 ay olarak taksitlendirebilirsiniz. Bunun altını özellikle çiziyorum, herkesten 53 lira ücret almıyoruz. O 53 liralık ücret, bütün aileyi kapsamaktadır.  Genel Sağlık sigortası kapsamına alınan kişiler, üniversite hastaneleri, en pahalı ilaçlar olmak üzere, yurt dışı tedavileri dahil vatandaş sistemin her imkanından yararlanabilir.'' şeklinde açıklamada bulundu.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)