SGK Hasta Olan Çalışanlara Günlük 40 Lira İş Görememezlik Ödemesi Yapıyor

Devlet bünyesine bağlı kurumlar aracılığıyla çalışan veya çalışamayan vatandaşlara destekte bulunuyor. Çeşitli alanlarda yapılan bu ödemeler ise çoğu zaman vatandaşlar tarafından alınmıyor. Öyle ki devletten alabileceği ödeme bulunduğu halde bu ödemeleri almayan çok sayıda vatandaşın alacağı tutar milyonları buluyor. Bu ödemelerden biride iş görememezlik ödeneği. Detaylar haberimizde...

SGK Hasta Olan Çalışanlara Günlük 40 Lira İş Görememezlik Ödemesi Yapıyor

Türkiye geneli milyonlarca çalışan veya çalışmayan vatandaş devletten farklı alanlarda destek alıyor. Bu ödemelerin sıkılıkla yapıldığı kurum ise Sosyal Güvenlik Kurumu oluyor. 

Devlet, Sosyal Güvenli Kurumu aracılığıyla çeşitli durumlar için çok sayıda vatandaşa maddi yardım ödemeleri yapıyor. Bizlerde, Kamupersoneli.net olarak devlet tarafından yapılan bu ödemeleri siz okuyucularımıza sık sık hatırlatıyoruz. 

Bu haberimizde de devlet tarafından çalışanların hasta olmaları halinde ödediği, İş Görememezlik ödemesini sizlerle paylaşıyoruz. İşte detaylar, 

DEVLETTEN HASTA ÇALIŞANLARA GÜNLÜK 40 LİRA

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen İş Görmemezlik Ödemesi, çalıştığı işyerinde hasta olan çalışanlara yapılıyor. 

Bu ödemeyi alabilmek için, herhangi bir iş yerinde çalışan bir çalışanın çeşitli rahatsızlık nedenlerinden dolayı rapor alması gerekiyor. Hastalanan veya çalışamayacak olan bu çalışanlar, alacakları sağlık raporu ile devletten istirahat ettikleri her gün için 40 TL ödeme alabiliyorlar. 

İş Görmemezlik Ödeneğinin alınabilmesi için tek şart ise yukarıda belirttiğimiz gibi çalışan işçinin hasta olması ve hastalığından dolayı hastaneden rapor alması. Hastalığından dolayı çalışamayacak olan işçi, iş görememezlik ödemesini alabilmek için almış olduğu raporla SGK'ya başvuruda bulunabilir.

ÇALIŞANLAR TENEZÜL ETMİYOR

Devlet tarafından çalışan veya çalışmayan vatandaşlara ödenen çoğu yardım ödemesinde olduğu gibi, bu ödemeyi de çoğu çalışan almıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanlarından konuya ilişkin yapılan açıklamalarda işçilerin istirahatli oldukları her gün için 40 lira almak zorundalar ama çok sayıda kişi başvuru yapıp bu paralara tenezzül etmiyor ifadeleri kullanıyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gökhan
Gökhan - 1 yıl Önce

Merhabalar
Ben bu yazınızı okuduktan hemen sonra 170 i aradım.verilen bilgi şu doğrultuda oluyor. " raporlu olduğunuz günlerin parasını sgk postaneye yatırıyor adınıza.sizde kimliğiniz ile birlikte gidip oradan iş görememezlik raporunuzun parasını alıyorsunuz.bunun dışında herhangi bir ödeme yapılmıyor " deniliyor.ama ben sizin yazınızdan anladığım kadarıyla SGK nın postaneye yatırdığı ücret haricinde günlük 40 tl lik ödeme alabiliyoruz.
Yani sorum şu SGK nın postaneye yatırdığı ücret haricinde SGK ya başvurup ayriyetten bir ücretmi alıyoruz.bilgilendirirseniz sevinirim.
TEŞEKKÜRLEr

Gökhan erdogdu
Gökhan erdogdu - 1 yıl Önce

TEŞEKKÜRLEr