SGK, Sigortalı Çocuğu Vefat Eden Anne ve Babaya Maaş Bağlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu, son sosyal güvenlik sisteminde yaşanan değişiklikler kapsamında yeni ödemeler yapmaya başladı. SGK tarafından yapılan bu ödemelerden bir tanesi de çocuğu vefat eden anne babaya maaş bağlanması konusunda. Peki bu maaşı almak için neler yapılmalı? Haberimizde aktarıyoruz.

SGK, Sigortalı Çocuğu Vefat Eden Anne ve Babaya Maaş Bağlıyor

Sosyal güvenlik sisteminde bazı değişiklik yapılmasına ilişkin düzenleme onaylanmıştı. 

Yapılan bu düzenlemeler kapsamında ise ölüm aylığı bağlanması noktasında önemli bri değişiklik yapıldı. Düzenlemeye göre önceden sadece eş ve çocuklara bağlanan ölüm aylığı anne ve babalara da bağlanabilecek. İşte detaylar,

ÇOCUĞU VEFAT EDEN ANNE VE BABALARA DA ÖLÜM AYLIĞI HAKKI

2017 yılının son dönemlerinde Aralık ayı içerisinde sosyal güvenlik sisteminde bazı değişikliker yapıldı. Yapılan düzenlemelere göre vatandaşların bazı hakları değiştirilmiş ve var olan haklarına ek olarak yeni haklar verilmişti.

Sosyal güvenlik sisteminde gerçekleştirilen bu düzenlemede ölüm aylığı sisteminde de önemli değişikler yapıldı ve vatandaşlara yeni haklar tanındı. Daha öncede sadece eş ve çocuklara verilen ölüm aylığının sigortalı bir kişi vefat ettiğinde anne ve babasına verilmesine dair önemli bir karar alındı. Bu karar kapsamında ise anne ve babaların sağlamaları gereken bazı koşullar bulunuyor. 

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Yapılan düzenleme çerçevesinde çocuğu vefat eden bir anne babanın aylık alabilmesi için gelirinin bu yıl için 1.450,91 TL’den düşük olması, emekli veya dul aylığı almıyor olması ve vefat eden çocuğunun eşi ve çocuklarından kalan ölüm aylığı hissesi olması gerekiyor. Ölen çocuk evli ve iki çocuklu ise geride kalan dul eşe yüzde 50, iki çocuğa yüzde 25 olmak üzere aylık paylaştırılır ve anne-babaya hisse kalmaz. Ancak anne-baba eğer 65 yaşın üzerinde ise hisse kalmasa da ölüm aylığı alabilir. Bu durumda diğerlerinin hissesinde indirim yapılarak anne-babaya ölüm aylığı bağlanabilir.

2017 yılının Aralık ayında yapılan bu değişiklikle birlikte daha önce ölen çocuğundan aylık alamayan anne-baba Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvuru yapmaları gerekiyor. Başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlara ise aylıkları bağlanıyor. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE