SGK SSK ve Bağ- Kur'lulara 3 Maaş Avans! SGK SSK ve Bağ- Kur'lulara 10 Maaş Kredi Alma Başvuru Şartları Neler?

Emekli vatandaşları sevindirecek gelişme yaşandı. SGK emekli vatandaşlara asgari ücretin 3 katı kadar ödeme ve 10 maaş kredi ödemesi gerçekleştiriyor. Peki 3 maaş avans ve 10 maaş kredi alma şartları neler?

EKONOMİ 01.05.2019, 18:16
SGK SSK ve Bağ- Kur'lulara 3 Maaş Avans! SGK SSK ve Bağ- Kur'lulara 10 Maaş Kredi Alma Başvuru Şartları Neler?

Emekli vatandaşların yüzünü güldürecek gelişmeler yaşanıyor.

SGK emekli vatandaşlara 2019 yılı asgari ücretin 3 katı kadar ödeme yapılacak ve emeklilik başvurusu yapanlar 6 Bin 62 Türk Lirasına varan avans ödemesi gerçekleştiriliyor.

Diğer yandan SGK bu talepler haricinde asgari 10 maaş kredi veriyor. Peki 3 maaş avans ve 10 maaş kredi alma şartları nelerdir? İşte ayrıntılar...

SSK VE BAĞ-KUR'LU VATANDAŞLARA 3 MAAŞ AVANS ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu söz konusu uygulamanın bütün emeklilere yaygın olmasını gündeme taşıyor ve emekli vatandaşlar bu imkanları merak ediyor.

Sistemin hayata geçmesiyle beraber emekli vatandaşlar nakit sıkıntısı yaşamaları durumunda SGK'ya yapacakları başvuruyla beraber 2 bin lira maaş almaları durumunda 6 bin lira ödeme alacaklar.

Emeklilik başvurusu yapanlar ve aylığı 90 gün içinde bağlanmayan vatandaşlar yazılı olarak başvuru yapması durumunda Sosyal Güvevlik Kurumu tarafından ilgili vatandaşlara asgari ücretin 3 katı kadar ödeme gerçekleştiriliyor.

EK ÖDEME YAPILIYOR

Emekli aylığı bağlanan vatandaşlara her ay maaşlarının yüzde 4'ü ile 5'i oranında ek ödeme gerçekleştirilmekte ve bu ödemeler her ay maaşlarla beraber hesaplara yatırılmakta.

YIL İÇERİSİNDE 2 DEFA ZAM YAPILIYOR

SSK ve Bağ-Kur'lu vatandaşlara her yıl Ocak ile Temmuz ayı içerisinde 6 aylık dönemde meydana gelen enflasyon oranlarında zam almaktadırlar.

Memur emeklisi vatandaşlara maaşlarının toplu sözleşmelerde belirtilen aylık oranda yansıtılması gerçekleştiriliyor ve ekstra artış düzenlemeleri de yapılmaktadır.

KREDİ KOLAYLIĞI

Ayrıca bankalar emekli müşterilerine özel olarak düşük faizli kredi kampanyası sağlıyorlar. Emeklinin mevduatına da yüksek faiz uygulamaları yapılıyor.

Yorumlar (0)