SGK Üretilmeyen Bazı İlaçları Ödeme Listesinden Çıkardı

Yerli ilaç pazarını desteklemek, ithal ilaçların cari açıkta yarattığı sıkıntıyı ortadan kaldırmak için bir süredir ilaç firmalarıyla görüşen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 'Türkiye'de üret' teklifini kabul etmeyen firmaların 54 ilacını ödeme listesinden çıkardı.

EKONOMİ 22.02.2017, 09:43
SGK Üretilmeyen Bazı İlaçları Ödeme Listesinden Çıkardı

İthal ilaç üretiminin Türkiye'de yapılması için başlatılan müzekareler zorlu geçiyor. Müzakerelerde, Türkiye'de üretimi kabul edilmeyen ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ödeme listesinden çıkarılırken; bundan sonraki süreçte de yeni ilaçlar için pazarlık yapılması planlanıyor. Türkiye'deki en büyük ilaç alıcısı devlet.Bu nedenle firmalar için SGK ilaç listesinde yer almak büyük önem taşıyor.Listeden çıkarılmak firmalar için pazarda büyük sorun teşkil ediyor.

İlaçlarda yerelleşme çalışmaları başlatan hükümet, bu kapsamda, daha önce, Türkiye'de üretilmeyen ithal ilaçların "tedavinin sağlanmasında gerekli güvencenin sağlanması kaydıyla", SGK'nın ödeme listesinden çıkarılacağı açıklanmış ve firmalarla görüşme yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde görüşmelerin ilki sona erdi.. Piyasada herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermemek için başlangıçta, yüzde 50 pazar payına sahip olan ve piyasada 3 eşdeğeri bulunan ilaçlar için sektörle pazarlık yapıldı. Müzakereler sonucunda, birçok ilacın Türkiye'de üretilmesi konusunda uzlaşma sağlanırken, yurt içinde üretilmesi kabul edilmeyen 54 ilaç SGK'nın geri ödeme listesinden çıkarıldı. Kararın uygulaması da 2018 yılına bırakıldı.

Yakın bir tarihte görüşmelerin ikincisinin yapılması planlanıyor. İkinci turda görüşülecek olan ilaçlarda ise en az 2 jeneriğinin olması ve bu jeneriklerin pazar payının yüzde 10 olmasına bakılacak. Bu şartlara göre hazırlanan listeden, Türkiye'de üretilmesine firması tarafından onay verilmeyen ilaçlar, SGK'nın ödeme listesinden çıkarılacak. Yetkililer, görüşmelere başlamadan önce Türkiye'deki ilaç üretim yerlerine ilişkin kapasite değerlendirmesi yapıldığını ve yeterli kapasitenin bulunduğunun belirlemesinin ardından sürecin hızlandırıldığını ifade ediyor.

İlaçların yerelleştirilmesindeki amaç, ilaç firmalarını Türkiye'de üretime yönlendirerek cari açığı sınırlamak. Yapılan ilk görüşmelerde 700 milyon TL'lik üretimin Türkiye'ye kaydırıldığı belirtilerek, ikinci görüşmelerle birlikte hedefin 2 milyar TL'yi geçmek olduğu kaydediliyor. Bu yolla Türkiye'deki ilaç üretim tesislerinin kapasite kullanım oranlarının ve istihdamlarının da artırılması hedefleniyor.

Yapılan görüşmeler sektörde de iki farklı görüşün oluşmasına neden oldu. Yerli üreticiler kararı desteklerken, yabancı ilaç firmaları bu kararın Türkiye'ye AR-Ge anlamında bir katkısı olmayacağını ifade ediyor. Firmalar, Gümrük Birliği anlaşmasının modernizasyonu sırasında da bu kararın sıkıntı oluşturabileceği görüşünü savundu.

Türkiye'de üretilen ilaçlarda yıllık büyüme is şöyle;

%15.5

Tıbbi ürün pazarında yıllık büyüme

16.8 MİLYAR LİRA

Türkiye tıbbi ürün pazarının büyüklüğü

%15.6

Türkiye ilaç pazarında yıllık büyüme

15.8 MİLYAR TL

İlaç pazarı toplam büyüklüğü

%6.8

Kutu ölçeğinde yıllık büyüme oranı

1.8 MİLYAR KUTU

1 yılda Türkiye'de tüketilen kutu sayısı

%11.1

İlaç pazarında onkolojinin payı

%16

Türkiye'de ithal ilaç pazarında yıllık büyüme

9.0 MİLYAR TL

İthal ilaç pazarının büyüklüğü

%15

KAMUPERSONELİ.NET-ANKARA

Yorumlar (0)