SGK Yardımlarını Bilmeyen Vatandaşlar Milyonlarca Lirayı SGK'da Unuttu! Sizlerinde Almamış Olduğunuz Ödemeler Olabilir

Devletin sağladığı destekler ve yardımları bilmeyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu'nda yüklü miktarda ödemeyi almayı unuttular. Kamupersoneli.net olarak sizlere SGK'da unutulan desteklere dair tüm bilinmesi gereken ayrıntıları paylaşıyoruz. İşte SGK tarafından ödenen ve vatandaşlar tarafından bilinmeyen o destekler.

EKONOMİ 07.11.2018, 21:37 08.11.2018, 02:24
SGK Yardımlarını Bilmeyen Vatandaşlar Milyonlarca Lirayı SGK'da Unuttu! Sizlerinde Almamış Olduğunuz Ödemeler Olabilir

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) milyonlarca lira parayı vatandaşların banka hesaplarına yatırdı. Geçtiğimiz aylarda açıklanan rapora göre ise banka hesaplarına yatırılan ancak vatandaşlar tarafından çekilmediği için geri gönderilen yardım miktarı 99 milyon TL. 

Peki SGK vatandaşlara hangi destekleri sağlıyor? Kamupersoneli.net olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ve vatandaşlarca bilinmeyen destekleri haberimizde derledik. İşte o destekler. 

SGK'DAN ALINABİLECEK OLAN DESTEKLER

Devlet vatandaşlara çok sayıda alanda maddi yardımlarda bulunuyor. Çalışan, çalışmayan, yaşlı, yeni doğmuş, bakıma muhtaç ve hasta gibi çeşitli durumlarda bulunan vatandaşlara sağlanan bu destekler vatandaşların mağduriyetlerinin en aza indirilmesi adına veriliyor. 

Devlet tarafından sağlanan bu desteklerin bazıları için vatandaşlardan hiçbir koşul talep edilmezken bazı destekler için ise mevzuatta yer alan şartların sağlanması gerekiyor. İşte söz konusu desteklere dair detaylar

YOLLUK ÖDEMESİ YARDIMI

Sigortalı tıbbi (organ nakli, kanser tedavisi, acil gibi haller) veya zorunlu bir nedenden dolayı yerleşim yeri dışında başka bir hastaneye sevki gerekiyorsa SGK yolluk ödemesi yapıyor. Yol ve gündelik ödemesi hak sahibin kendisine veya anne, baba, eş ve çocuklara PTT aracılığıyla yapılıyor. Yolluk ödemesine başvurular SGk il müdürlükleri ve sosyal güvenlik merkezlerine yapılıyor.

VATANDAŞLARA CENAZE YARDIMI

Sosyal Güvenlik Kurumu'na 360 gün sigorta primi ödeyen bir kişi vefat ederse SGK cenaze yardımı ödemesinde bulunuyor. Bu ödemeyi öncelikle eş ve çocuklar alabiliyor, eğer eş ve çocukları yoksa anne, baba veya kardeşleri bu ödemeyi almaya hak kazanıyor. Cenaze yardımı almak için SGK merkezlerine dilekçe ile başvurmak yeterli oluyor. 

ÇEYİZ YARDIMI

Çeyiz maaşı SSK veya Bağkurlu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuklarına veriliyor. Kız çocukları evlendikleri zaman maaşları kesilir ancak çeyiz maaşı ile kesilen maaşın 2 yıllık tutarı kız çocuğuna peşin olarak ödenir. Başvurular SGK merkezlerine yapılıyor.

İŞ GÖREMEMEZLİK MAAŞI

Sigortalı olarak çalışan bir kişi hastalanır, meslek hastalığına yakalanır veya iş kazası geçirirse iş görememezlik ödemesi alır. Hastaneden alınacak sağlık raporuyla verilen ödemeler çalışanın maaşına göre belirlenir. İstiahat parası olarak bilinen bu ödemeler için SGK'ya başvuru yapılır, turkiye.gov.tr’den e-devlet şifresiyle kontrol edilebilir ve PTT’ye yatar.

SÜT PARASI YARDIMI

Yeni doğum yapmış annelere devlet süt parası ödemesi yapar. Bu ödeme çocuk sayısına göre değişir ve çocuk sayısı arttıkça ödemenin miktarı da artar. Buna göre Mayıs 2015'ten sonra doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için ise 600 TL ödeme yapılır. 

EMZİRME PARASI YARDIMI

Anne veya babanın birinin sigortalı veya bağkurlu olması ve en az 120 günlük primin yatmış olması halinde SGK tarafından emzirme ödeneği veriliyor. Emzirme ödeneği için SGK il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. 

DOĞUM İZNİ YARDIMI

Çalışan anneler doğumdan önce veya sonra izin kullanırlarsa çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen para 4425 lira. Ancak bu ödeme miktarı maaşa göre değişiyor. hak sahibi bu ödeneği PTT veya Ziraat Bankası aracılığıyla alabiliyor. 

TOPLU PARA ÖDEMESİ

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olmak adına prim yatırmış ancak çeşitli nedenlerle emekli olamamış vatandaşlara toplu para ödemesi yapıyor. Bu ödemeler için erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl şartı bulunuyor. Başvurular ise SGK'ya yapılıyor. 

KREŞ ÖDEMESİ YARDIMI

Annelere sağlanan bir diğer destek ise kreş desteği. Devlet 2 ve 5 yaş arası çocukları bulunan annelere çocukları için belirli bir oranda kreş desteği sağlıyor. Devlet tarafından sağlanan kreş desteği ailelere ek bir destek olarak sağlanıyor. Yani ailelere direk ödenen bir destek değil. Düzenleme kapsamında işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi için çalışanın ücretine ilave olarak yapılan ödeme, gelir vergisinden istisna ediliyor, yani vergi dışı bırakılıyor. Bu kapsamda sağlanan destek miktarı annenin ücretine göre değişmekle beraber 1015 TL seviyesinde.

BAKIM PARASI

Kadınların çalışma hayatında olmaları adına geliştirilen bu proje kapsamında 2 ile 5 yaş arasında çocuğu bulunan annelere bakım parası ödeniyor. Bu bakım parası annelere çocuklarını kreşe göndermeleri için sağlanıyor. Bunun için ise ilk koşul 2-5 yaşları arasındaki çocukların kreşe veya gündüz bakımevine devam etmesi gerekiyor. Bu süreç boyunca annelere her ay 400 TL bakım parası ödeniyor. Dİğer şartlar ise şu şekilde, Bakım parası desteğinden faydalanacak annelerin sigortalı olarak çalışmaları gerekiyor. Çalışan annelerin 2 ve 5 yaşındaki çocuklarına kreşe gitmeleri için destek sağlanıyor. 

Kamupersoneli.net - ÖZEL Haber

"NOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…

Yorumlar (6)
Tolga 12 ay önce
Calisan sgk li anneye destek veriliyorda neden çalismayan ev hanimlarina destek yok anlamiyorum.asıl onlarin bu destege ihtiyaci var;Degil mi?
Fatma 12 ay önce
Ev hanımlarına yapsınlar bu yardımlardan örgü,pasta,tatlı , börek yapı yapıyoruz ama satamiyoroz . ev hanımlarına da ev de iş imkanı saglan da katkımız olsa güzel olur
bediha demir 12 ay önce
benim sorunum cocuk parasi icin her bas vurdugumda esiniz calisiyor dediler oysaki esim calismiyordu bir turlu anlatamadim ve meyerse cocuk parasi yatiyormus bir gun tesedufen sordum 600 tl olmustu yanliz cekmeyince geri cekilmisti ne yapa bilirim
Salih Ünal 12 ay önce
Ben 2017nin ocak ayında ek beşten emejli oldum ve ben tam 1 yıl fazla pirim yatırmışım bunun geri dönüşünü istedim SGK dan ve bana geri dönüşü yok dediler ve ve oödediğim pirimleröylece gitti.Şimdi bana o pirimlerim geri ödenir mi? İlgileriniz için teşekkür ederim
E.y 12 ay önce
Peki alınmayan ne de süt parası ne de hiç bir yardım ne oluyor bununla da açıklama yapın
I.b 12 ay önce
Süt parasının alınıp alınmadığını nasıl ogrenirim