Sıfır Faizli KOSGEB Kredi Desteği Başvuruları Başladı

Sıfır faizli KOSGEB kredi desteği başvuruları bugün itibariyle başladı. KOSGEB kredisinden yararlanmak isteyen vatandaşlar başvuru yaparak kredi imkanından yararlanabilecekler.

EKONOMİ 13.02.2017, 16:42 03.02.2019, 15:45
Sıfır Faizli KOSGEB Kredi Desteği Başvuruları Başladı

Sıfır faizli KOSGEB kredi desteğinden yararlanmak isteyenlere müjde. KOSGEB başvuruları bugün itibariyle başladı. KOSGEB kredisinden yararlanmak isterseniz başvuru yaparak kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

Konuyla alakalı olarak ifadelerde bulunan Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü birkaç takım değerlendirmelerde bulundu,

KOBİ'lerin geçen yıl içerisinde bu kredi faiz destek programına yoğun başvurularda bulunduklarına değinen Bakan Özlü, 249 bin işletmenin bu desteklerden yararlanabilmek için başvurularda bulunduğunu ancak bütçe imkanlarının dahilinde sadece 15 bini için destek kararı alabildiklerini, hak sahibi işletmelerin büyük çoğunluğunun kredi işlemlerini tamamladıklarını belirtti.

Bakan Özlü, "Destekten yararlanamayan çok sayıda işletme olmasına gönlümüz razı olmadı. Bu nedenle sayın Başbakan'ımızın da talimatıyla 2017 yılında bu desteği devam ettirmeye karar verdik. Bu yıl, 2,5 milyar lira bütçeyle kredi faiz desteği uygulamasını yeniden başlatıyoruz. Mikro işletmelere öncelik vererek KOBİ’lere üst sınırı 50 bin lira olacak şekilde faizsiz kredi vereceğiz. Daha doğrusu, kredinin faizini işletmelerimiz yerine KOSGEB karşılayacak. Bunun neticesinde, KOBİ’lerimize 10 milyar liranın üzerinde faizsiz kredi hacmi oluşturmuş olacağız. Bu da Türkiye ekonomisine çok ciddi bir ivme ve canlılık kazandıracaktır." açıklamasını yaptı.

12 AY ÖDEME YAPILMAYACAK

Bakan Özlü, 50 bin üst limiti bulunan bu kredinin faizsiz, ayrıca kredinin geri ödeme ihtimalleriyle beraber cazip tutarak ilk 12 ay ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek toplam 36 ay vadeli bir kredi olacağı ifade ediliyor. Bakan Özlü, "İlk bir yılı ödemesiz, 36 ay vadeli ve sıfır faizli kredi KOBİ’lerimize verilecek. İnanın, bu devirde en yakın akrabalarınızdan ve dostlarınızdan bile bu şartlarda borç alamazsınız" ifadelerini kullandı.

KOSGEB KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Kredinin kefaletiyle ilgili de KOBİ’lere destek vereceklerini kaydeden Özlü,  "Bankalarla yapacağımız protokole Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de taraf olacak. Protokol yapılan bankalar, teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapacaklar. Bir önceki programa başvuran ama destekten yararlanamayan yaklaşık 230 bin KOBİ’mizden gerekli şartları taşıyanlar bu destekten faydalanabilecek. Altını çizerek ifade ediyorum bu KOBİ’lerimizin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. Onların önceki başvuruları geçerli sayılacak. Ayrıca daha önce başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerimizin yeni başvuru yapmalarına da imkan sağlayacağız Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayanları, çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı daha az olandan başlayarak sıralayacağız. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler destekten öncelikli olarak yararlanacaklar." dedi.

KİMLER YARARLANAMAYACAK?

Bakan Özlü; 14 Aralık 2015 tarihli olan Bakanlar Kurulu kararıyla beraber esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin liralık faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların bu programdan yararlanamayacağına dikkat çekti.


BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Kredi uygulaması için başvurularıekranı açan Özlü, başvuruların başladığını ve 20 Şubat 2017 tarihine kadar "sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" internet adresi üzerinden başvurulardada bulunabilecekleri ifade ediliyor.

HANGİ BANKALARLA ANLAŞMA YAPILDI?

KOBİ'lerden başvuru alınmadan önce KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartlarının olmasına veya olmamasına şart getirmediklerini ifade eden Bakan Özlü, "Desteğe hak kazanan KOBİ’lerin, kredi kullanımından önce KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannameleri'ni oluşturmaları gerekecektir. İnşallah 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren Kredi Faiz Desteği'ne hak kazanan işletmelerimiz belli olmaya başlayacak. Hak kazanan işletmelerimize SMS ve bilgilendirme e-postası göndereceğiz. Bu aşamadan sonra belirlenen işletmeler bankalara başvurarak kredi işlemlerini başlatabileceklerdir. Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası ile protokol yaptık" dedi.

DAHA ÖNCEDEN BAŞVURANLAR NE OLACAK?

Bakan Özlü; şartları sağlayan ve daha önceden başvurularda bulunanların yapanları değerlendirmeye alınacağını ifade ederek, "Yaklaşık piyasaya 10,3 milyar liralık bir kredi girecek. Bu krediyi şartları sağlayanlara kullandıracağız" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)